Nespokojení piloti vrtulníků žalují nejvyšší velení armády
29.08.2008 07:51 Aktualizováno 29.08. 08:09
Piloti vojenských vrtulníků podávají kvůli šikaně trestní oznámení na nejvyšší velení armády. Nesouhlasí s tím, že byli odstaveni od létání proto, že ministryni obrany Vlastě Parkanové napsali dopis, v němž zpochybnili rozkaz velení armády. Informuje o tom dnešní MF DNES.
Podle rozkazu měly vrtulníky W-3A Sokol začleněné do letecké pátrací a záchranné služby v Přerově skončit.
"Jsme sice jen čtyři, ale souhlasí s námi mnohem více letců, ty mladší nevyjímaje. Zatím ale nechtějí vystupovat veřejně, aby je nepotkal stejný osud jako nás," řekl kapitán vrtulníku Petr Havala.
Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek vzkázal, že o trestním oznámení nic neví, takže situaci nebude komentovat.
Letci k dopisu, který ministryni odeslali, připojili také podrobnou ekonomickou a technickou analýzu, z níž vyplývá, že těžké vrtulníky Mi-171Š, které měly sokoly nahradit, jsou pro záchranu lidí nevhodné a v jistých situacích dokonce nebezpečné. I proto nebyly přivolány k nedávnému vlakovému neštěstí ve Studénce, píše MF DNES.
ČTĚTE TAKÉ: Studénka: stavaři zfalšovali dokumenty o mostu
Těžké Mi-171Š mají také nesrovnatelně vyšší náklady na provoz. Vedení armády pak piloty převelelo z Přerova na generální štáb do Prahy. Přitom vojsko do jejich výcviku investovalo desítky milionů korun z kapes daňových poplatníků. Navíc teď letectvu chybějí zkušení vrtulníkáři.
ČTĚTE TAKÉ: REKONSTRUKCE: boj o životy u Studénky po minutách
Ministryně s výtkami pilotů souhlasila, a rozkaz generálního štábu zrušila. Vrtulníky Sokol tak v Přerově zůstaly, jejich piloti se k nim ale vrátit nesmějí. Rozhodli se proto z armády odejít.
ČTĚTE TAKÉ: Kulomety a začerněné tváře aneb Hradní stráž cvičí
Ilustrační foto: vrtulnik.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.