Podpis spolupráce zpěváka Jaromíra Nohavici s předlistopadovou komunistickou Státní bezpečnostní (StB) byl pravděpodobně "výměnný obchod" za odvrácení jeho trestního stíhání. Lidové noviny (LN) s odvoláním na dokumenty z archivů ministerstva vnitra uvádějí, že StB nejprve Nohavicu vydírala a chtěla ho poslat do vězení za pobuřování. Místo toho mu prý ale nabídla spolupráci.
Podobný postup používala StB velice často. Snahu o kriminalizaci a následný tlak na podepsání spolupráce zažili i další zpěváci, třeba Karel Plíhal či Stanislav Wabi Daněk, kteří ale na rozdíl od Nohavici nepodepsali.
Nově objevené dokumenty z let 1983 až 1986, tedy z doby před Nohavicovým podpisem spolupráce, ukazují, jakým způsobem StB proti němu postupovala. Nejprve zavedla tzv. signální svazek s krycím jménem Sólista. Důvodem byly Nohavicovy útoky na socialistické zřízení a zesměšňování jeho představitelů. Pak StB zařídila, aby bylo Nohavicovi zakázáno veřejné vystupování. Nohavicovy aktivity se StB snažila kriminalizovat tři roky. LN píší, že zpěvák se StB upsal v roce 1986 a StB ho pak jako agenta vedla až do roku 1989.
Signální svazek Sólista se v archivech nedochoval - byl skartován stejně jako agenturní svazek, který na Nohavicu StB vedla pod krycím jménem Mirek. Události z let 1983 až 1986 lze ale podle deníku rekonstruovat z dochovaných týdenních a čtvrtletních zpráv, které StB psala.
LN již v únoru s odvoláním na archivní dokumenty napsaly, že Nohavica udal StB lidi, kteří mu v lednu roku 1989 přinesli podepsat petici za propuštění tehdejšího disidenta Václava Havla. Nohavica podle listu petici podepsal a pak zmíněné lidi udal.
Foto: archiv