Nová poštovna na Sněžce je na prodej. Za <span>25 milionů</span>

Domácí
7. 12. 2009 15:24
Známá dřevěná budova poštovny Anežka na vrcholu nejvyšší české hory.
Známá dřevěná budova poštovny Anežka na vrcholu nejvyšší české hory.

Známá dřevěná budova poštovny Anežka na vrcholu nejvyšší české hory.Známá dřevěná budova poštovny Anežka na vrcholu nejvyšší české hory Sněžky v Krkonoších je na prodej. Cena k jednání o prodeji je podle realitní makléřky Světlany Véghové 25 milionů korun. Poštovna, která patří pecké podnikatelce Jaroslavě Skrbkové, slouží veřejnosti od loňského srpna.

"Chci své podnikání ukončit, jít do penze a mít klid. Je mi to líto, ale nemám již sílu pokračovat. Poštovna mi zabrala sedm let života," řekla Skrbková. Prodej zajišťuje Realitní společnost České spořitelny.

Vlastní výstavba poštovny, kterou navrhli architekti Martin Rajniš a Patrik Hoffman, začala na 1602 metrů vysoké hoře v létě 2006 úpravou základů zrušené České boudy. Moderní stavba je postavena z dřevěných dílů zpevněných ocelovými táhly a je doplněna skleněnými tabulemi, které kryjí hydraulicky ovládané dřevěné okenice. Stavbu provázelo zpoždění a také spory investorky se stavební firmou. Kolaudaci stavba po ročním předběžném užívání získala letos v září.

K výši své investice do poštovny se Skrbková nevyjádřila. Podle dřívějších informací regionálních médií stavba, jejíž plocha činí 120 metrů čtverečních, přišla asi na deset milionů korun.

Zájemci jsou, cena ale odrazuje

Podle Véghové zájemci o poštovnu jsou, ale zatím je odradila cena. Podnikání v objektu je však podle makléřky údajně schopné tvořit zisk v řádu milionů korun ročně. "Je to prestižní místo, které má při lepším podnikatelském využití perspektivu ještě většího zisku," řekla.

Vlevo stará česká poštovna, vedle polská kaple sv. Vavřince.Vedle poštovních služeb nabízí poštovna prodej suvenýrů a občerstvení. Na střeše je vyhlídková terasa, v podzemí pokoj pro personál s kuchyňkou a sociálním zázemím.
Podle Krkonošského národního parku bude muset nový majitel respektovat přísné podmínky ochrany přírody, které byly dané při povolení stavby. "Jde o nejpřísněji chráněné území Krkonoš. Nedovolíme aktivity nad rámec současného schváleného provozu," řekl mluvčí parku Radek Drahný. Doplnil, že pozemky pod poštovnou patří parku.

Výběr podoby nové poštovny provázely před lety bouřlivé diskuse. Výhrady ke stavbě měli například správci Krkonošského národního parku. Zvláštní povolení muselo ke stavbě vydat Ministerstvo životního prostředí.

Stará poštovna teď stojí jinde

Původní dřevěnou starou poštovnu, které se také říkalo Perníková chaloupka, koupil od Skrbkové podnikatel Tomáš Trnka. S partou nadšenců ji letos v létě rozebral, odvezl a znovu postavil na Javorové skále poblíž areálu Monínec na Sedlčansku. Odstranění staré poštovny bylo podmínkou pro kolaudaci poštovny Anežka.

Na vrcholu Sněžky kromě poštovny ještě stojí polská observatoř, rotundová kaple svatého Vavřince a kamenný trigonometrický obelisk. Těsně pod vrcholem je konečná stanice lanovky z Pece pod Sněžkou.

Foto: Honza Groh, Wikimedia

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ