Nový jízdní (ne)řád: dráhy ruší příplatky
04.12.2007 10:00 Původní zpráva
Od neděle 9. prosince pojedou vlaky podle nového jízdního řádu. Grafikon pro některé tratě, na kterých spoje dosahují každodenně vleklých zpoždění, se ale opět stane jen knihou bezcenných čísel. Problematické jsou i nové zákaznické výhody cestujících.
Přijede včas, nepřijede? Asi nejčastější otázka cestujících po tuzemské železniční síti. Je čtvrtek 29. listopadu 2007, 11 hodin a 15 minut. Na tratích po celé zemi se právě pohybuje 78 rychlíků, expresů a vlaků vyšší třídy EuroCity (EC), InterCity (IC) a SuperCity (Pendolino). Načas přitom jede pouhých 12 spojů. Pendolino z Ostravy do Prahy zrovna projíždí Prosenicemi, necelých osmdesát kilometrů za výchozí stanicí už „výkladní skříň Českých drah" chytila zpoždění 77 minut.
V opačném směru projíždí pendolino Ústím nad Orlicí, zpoždění činí 27 minut. Rychlík číslo 661 z Plzně do Brna má u Veselí nad Lužnicí zpoždění 61 minut, rychlík z Liberce do Pardubic je u Mimoně zpožděn o 35 minut. Více než dvacetiminutové zpoždění má řada spojů, třeba z Prahy do Vídně.
České dráhy dětem
V rozporu s realitou však drážní futurologové část rychlíků v novém grafikonu opět urychlují. Neměli by jízdní dobu raději přizpůsobit současným zpožděním? Třeba pendolino nyní absolvuje trasu z Ostravy do Prahy za 3 hodiny a 19 minut, po neděli má jezdit ještě o dvanáct minut rychleji. Jak patrno z výše uvedených údajů, ve čtvrtek pendolino potřebovalo ke zdolání trati i hodinu navíc.
„Se zpožděními, která jsou většinou způsobena stavebními úpravami, počítá i grafikon. Někdy ale dojde k nepředpokládaným situacím," vysvětluje mluvčí drah Ondřej Kubala. Nepředvídanou situací jsou nyní třeba geologické problémy na trase z Prahy do Ostravy u Moravičan. „Musíme tam jezdit pomaleji, zpoždění se kumulují," přiznává Kubala, že na této trati to bez zdržení nepůjde ani po neděli. Drahám se už postavil Olomoucký kraj, který za opožděné vlaky žádá úhradu pět a půl milionu korun, mluvčí přesto říká, že 87 procent všech spojů ČD jezdí načas.
Nový jízdní řád, vyšší ceny |
* ČD ruší šedesátikorunový příplatek pro vlaky vyšší třídy IC a EC, příplatek pro pendolino nadále stojí 200 Kč. * Ruší se takzvaný pásmový tarif, cestující platí za přesně ujetý počet kilometrů. Na některých kratších trasách dojde ke zlevnění obyčejného jízdného ve vlaku 2. třídy o pár korun, například z Prahy-hlavního nádraží do Prahy-Holešovic (3 km) dnes stojí lístek 10 Kč, po neděli jen 9 Kč. Na delších trasách se zdražuje, například obyčejné jízdné z Prahy do Třince (399 km) se zdraží z dnešních 424 na 487 Kč. Za každý kilometr obyčejného jízdného nad 120 km dráhy účtují 1,20 Kč, prvních 120 km přijde na 152 Kč. * Zdražuje se nejoblíbenější sleva pro cestující dálkovými rychlíky - kilometrická banka - ze 1400 na 1600 Kč. Banka platí pro ujetí trasy 2000 km, cesta z Prahy do Ostravy se tedy po neděli zvedne z dnešních 250 na 285 korun (obyčejné jízdné přijde na 435 Kč). |
Stačí ale vyrazit na první nádraží nebo se začíst do internetových diskusí zákazníků Českých drah. Jen dva příklady ze stovek hlasů. „Cestuji na trase České Budějovice - Praha a to je horor. Stavba koridoru a schopnost pracovníků ČD se občas podobá vtipu. Na 2,5hodinové trase jsem zažil zpoždění i 3 hodiny, někdy se stane, že vlak nedojede vůbec," říká první internetový hlas.
Druhý je ještě odevzdanější: „Jel jsem vlakem se synovcem a průvodčí rozdával papírek nazvaný Jízdenka pro hodné děti. A na ní byla básnička, jejíž začátek zní: Jezdíš vlakem pro radost? Pohoda! A času dost. - To je myslím za všechny komentáře."
Za klid se platí
Páteční jízdy vlakem se rovnají jatkám. „Někde jsou vlaky opravdu neúnosně plné, ale kapacitu není možno neomezeně zvyšovat," vysvětluje Kubala. Tragické je třeba páteční cestování z Prahy do Olomouce. „Nemáme už další rychlíkové vagony a soupravy ani nemůžeme prodlužovat, protože pak by se nevešly na nástupiště."
Dráhy proto v novém jízdním řádu údajně vycházejí vstříc cestujícím, kteří si nesednou ani s šedesátikorunovým příplatkem. „Příplatky rušíme," vyzdvihuje Kubala prý spravedlivý krok ze strany ČD. Ve skutečnosti se nyní do vlaků EC a IC asi nahrnou i cestující z obyčejných rychlíků. Je totiž obrovský rozdíl odjet z Prahy do Ostravy třeba večerním rychlíkem IC Manažer a nočním bezpříplatkovým rychlíkem Excelsior. Ten první nabízí za příplatek solidní sedadla a jídelní vůz, ten druhý pozašívané koženky, všudypřítomný pach záchodů, špínu a mnohdy opilé spolucestující.
Nechtějí tedy dráhy údajně spravedlivým zrušením příplatků vytlačit slušné cestující i z dosavadních vlaků EC a IC a nahnat je do dražších vagonů první třídy na těchto spojích či do předraženého pendolina? Ondřej Kubala „spravedlivě nespravedlivou" novinku de facto potvrzuje: „Kdo chce mít jistý komfort, musí si za něj zaplatit. Ve vytížených spojích na Ostravu budou jezdit i dva vagony první třídy. Anebo doporučuji pendolino."
Ilustrační foto: Jan Zatorsky
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.