Zpřísnění trestů za nejzávažnější kriminální činy, zavedení nových druhů trestních sankcí či dělení trestných činů na přečiny a zločiny přinese od 1. ledna nový trestní zákoník. Kodex nahrazuje nesčetněkrát novelizovanou normu z roku 1961.
Na první místo zákoník staví ochranu života a zdraví. Zároveň klade důraz na mimosoudní prostředky při řešení protiprávního jednání a uvádí, že se trestní právo má používat až v krajních případech.
Trestní zákoník na jedné straně zvyšuje trestní sazbu u závažných zločinů, jako je vražda, na druhé straně umožňuje postihovat pachatele méně závažné kriminální činnosti alternativními tresty. Odlišuje tak především trestné činy proti životu a zdraví, proti svobodě a proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti od majetkové a hospodářské kriminality.
Výjimečný trest až 30 let vězení
Úmyslné usmrcení bude od počátku příštího roku možné trestat až 18 lety vězení. Novou přitěžující okolností pak bude rozmysl nebo předchozí uvážení, které zvedne horní hranici trestní sazby až na 20 let. Výjimečným trestem bude kromě doživotí i dvacetileté až třicetileté vězení. Doposud se za výjimečný považoval patnáctiletý až pětadvacetiletý trest.
Naopak snížení trestní sazby se týká například krádeže nebo podvodu, při kterých pachatel způsobí škodu velkého rozsahu, tedy více než pětimilionovou. Zatímco současná právní úprava umožňuje potrestat takovéto zločince až dvanáctiletým vězením, od ledna bude horní hranice trestu deset let.
Za některé nedbalostní trestné činy - například porušování povinností při správě cizího majetku - pak bude možné odsoudit člověka až v případě, že se jich dopustí z hrubé nedbalosti. Ta podle kodexu "svědčí o zřejmé bezohlednosti pachatele".
Zločiny, přečiny, domácí vězení
Za závažný kriminální čin se bude podle nové normy považovat takový zločin, který bude možné potrestat až desetiletým a delším vězením. Všeobecně pak zákoník dělí kriminalitu na zločiny a přečiny. Za přečiny považuje veškeré nedbalostní trestné činy a úmyslné trestné činy, které lze potrestat maximálně pěti lety vězení. Za přečin, na rozdíl od zločinu, může soud udělit pachateli i obecně prospěšné práce či domácí vězení.
ČTĚTE TAKÉ: Propuštěných vězňů bude méně, asi pět set
Nový trestní zákoník a jeho citlivá místa
Domácí vězení patří mezi nové alternativní tresty, které kodex od příštího roku zavádí. Původně se uvažovalo o jeho odkladu, protože vězni zatím nebudou hlídáni elektronickými náramky, ale kontrolory. Kvůli kritickému počtu vězňů však ministerstvo spravedlnosti zavedení této sankce neodložilo.
Bič na fotbalové chuligány
Nově bude možné potrestat člověka také tím, že mu soud zakáže chodit na sportovní, kulturní a společenské akce. Takový trest se bude týkat případů, kdy se pachatel dopustil úmyslného trestného činu v souvislosti s návštěvou takovéto akce.
Cesta nového trestního zákoníku k platnosti |
Trestní zákoník byl sněmovně předložen už v březnu 2006, tehdy byl ovšem zamítnut. Ministerstvo spravedlnosti proto pokračovalo v jeho tvorbě až do roku 2007. Sněmovna nový kodex přijala loni v listopadu, senát normu schválil letos v lednu. Poté jí podepsal prezident. Ještě po jeho podpisu však zákoník doznal určitých změn. Původně například obsahoval snížení věkové hranice trestní odpovědnosti z 15 na 14 let. Komunistické poslankyně však následně připravily novelu, která tuto změnu zrušila. Parlament i prezident ji schválili. |
Některé trestné činy naopak na konci letošního roku zaniknou. Kodex se nezabývá například řízením motorového vozidla bez řidičského oprávnění, domácí výrobou lihovin nebo pytláctvím se škodou méně než pět tisíc korun. Soudy nebudou trestat ani recidivisty za krádeže nepřesahující výši pět tisíc korun.
Zákoník klade velký důraz na zákonné vymezení přesných a jednoznačných skutkových podstat trestných činů. Norma totiž opouští materiální pojetí kriminálního činu a nahrazuje ho formálním pojetím: orgány činné v trestním řízení mají upustit od zkoumání společenské nebezpečnosti trestného činu. Zároveň však kodex zavádí nový termín "společenská škodlivost".
Ilustrační foto: Robert Sedmík a archiv Týdne