Pražským čtvrtím, kde radní zavedli placené zóny, prudce přibyli obyvatelé. O trvalý pobyt žádá trojnásobně více lidí než v minulých letech. Důvod? Pouze lidé s "papíry" si mohou koupit za rozumné peníze parkovací místo ve své čtvrti. Majitelé bytů, kteří svým nájemníkům kývnou na trvalé bydliště, riskují. Třeba nepříjemnou návštěvu exekutora.
Tři městské části Prahy, kde začaly v minulých měsících fungovat parkovací karty, zažívají příliv obyvatel. Tisíce lidí, kteří si v těchto místech Prahy pronajímají byt, se totiž rozhodly řešit svízelnou situaci s parkováním. Doposud hledali parkovací místo obtížně. Nyní mají jistotu, že nezaparkují. Tedy pokud nemají ve čtvrti trvalý pobyt a z něj vyplývající nárok na zakoupení parkovací karty.
"Nárůst lidí s trvalým bydlištěm opravdu zaznamenáváme. Kromě parkovacích karet má ale vliv i to, že se v Praze 3 hodně staví," říká tiskový mluvčí radnice třetího pražského obvodu Jan Sotona. Na podatelně tamější radnice ve stojanech na formuláře chybějí právě ty, které vyplňuje zájemce o trvalý pobyt.
Větší nával na úřadu potvrzuje i Praha 7. Ze statistik, které má server TÝDEN.CZ k dispozici, vyplývá, že zatímco v srpnu roku 2006 vyřídil úřad 124 žádostí, ve stejném měsíci následujícího roku jich úřad vyřídil 304. V únoru letošnho roku jich opět přibylo: úředníci řešili 335 žádostí.
"Zaznamenali jsme trojnásobný nárůst žádostí, určitě jich přibylo právě kvůli zavedení parkovacích karet pro obyvatele naší městské části," potvrdila i Ivanka Nováková z městského úřadu Prahy 2. Ve druhé pražské městské části se tak po letech obrátil trend, kdy počet obyvatel klesal přibližně o sto obyvatel ročně. "Nyní poprvé se počet obyvatel zvýšil," řekla Nováková. V roce 2007 přibylo na Praze 2 oproti předchozímu roku 778 lidí.
Pozor na věci!
Radnice zajemce o trvalé bydliště vítají: mohou se těšit na více peněz do rozpočtu. "Je to pro nás výhodné, daňové určení se počítá podle počtu obyvatel," potvrzuje Sotona.
Koneckonců i z prodeje parkovacích karet plynou městským částem peníze. Například lidé bydlící na Praze 3 zaplatí ročně za povolení parkovat před domem 700 korun. Za první auto, za případné druhé už sedm tisíc.
Více lidí s trvalým pobytem s sebou nese ještě jedno riziko. Tentoktrát pro majitele bytů, kteří ho nájemníkům odsouhlasí. Pokud se dostanou do finančních potíží a přijde exekuce, je majetek vlastníků bytů v ohrožení. "Pro exekutora je nejsnadnější dostat se právě k informaci o trvalém pobytu," varuje mluvčí ombudsmana Iva Hrazdílková. Exekutor pak často nerozlišuje, jestli majetek patří vlastníkovi bytu nebo nájemníkovi. Dostat zabavené věci zpátky pak bývá běh na dlouhou trať.
Ilustrační foto: Robert Zlatohlávek, archiv Týdne