O soudci Kučerovi rozhodne stejný senát jako minule
20.01.2010 13:00 Původní zpráva
Místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera opakovaně usiluje o to, aby jeho kárnou žalobu kvůli kauze Čunek neřešil olomoucký, ale pražský soud. A je na cestě k vítězství. O tom, kde provinění "justičního mafiána" Kučery nakonec skončí, bude totiž rozhodovat stejný senát, který už mu jednou vyhověl.
U Nejvyššího soudu se v prosinci rozhodovala zdánlivá marginálie, která však může velmi ovlivnit jednu ze soudních "odnoží" zbylých po korupční aféře bývalého šéfa lidovců Jiřího Čunka.
Předseda trestního kolegia Nejvyššího soudu Stanislav Rizman na konci loňského roku rozhodl, že žádost soudce Pavla Kučery, aby jeho kárné provinění spočívající v zásazích do kauzy Čunek řešila Praha místo Olomouce, rozhodne na Nejvyšším soudu senát ve stejném složení jako minule. Rizman ponechal v senátu soudce Jiřího Pácala, který se nejdřív sám prohlásil za podjatého, a později si to rozmyslel.
K TÉMATU: V kauze Čunek jde o Veseckou a Kučeru
"Předseda trestního kolegia (Stanislav Rizman - pozn. red.) rozhodl o tom, že není důvod, aby byl doktor Pácal vyloučen z rozhodování ve věci Pavla Kučery," potvrdil informaci on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí soudu Petr Knötig.
Senát vedený Jiřím Pácalem už jednou Kučerovi nepravomocně vyhověl a kárnou žalobu na místopředsedu Nejvyššího soudu poslal Vrchnímu soudu do Prahy.
Jednou kamarád, dvakrát ne
O přeložení svého kárného případu k Vrchnímu soudu v Praze usiluje místopředseda Nejvyššího soudu Kučera od chvíle, kdy na něj jeho nadřízená Iva Brožová podala kárnou žalobu. Jeho provinění vidí Brožová v tom, že se na tajuplných zákulisních schůzkách kvůli korupční kauze Jiřího Čunka snažil manipulovat se spravedlností.
Když o přesunu kauzy rozhodoval senát Nejvyššího soud v roce 2008 poprvé, nenašel důvody, proč neponechat spis tam, kam patří - u Vrchního soudu v Olomouci. "Delegovat případ k jinému soudu by šlo pouze za závažných okolností a ty podle senátu nenastaly," vysvětlil v červenci 2008 mluvčí Petr Knötig, proč zůstane kárná žaloba v pravomoci Olomouce.
Tehdy však v senátu Nejvyššího soudu neseděl Jiří Pácal, který sám sebe označil kvůli přátelství s Kučerou za podjatého. Předsedkyně soudu Iva Brožová jeho námitku akceptovala a z rozhodování jej vyloučila.
Když se Kučera pokusil vloni o přesun své kauzy z Olomouce do Prahy znovu, tehdy už byla Brožová mimo hru, Jiří Pácal coby předseda senátu sám podepsal lejstro, že senát neshledal důvody k vyloučení Pácala z rozhodování. Proti tomuto postupu se Brožová ohradila u Ústavního soudu - a uspěla. Dokument o nepodjatosti Pácala podepsaný Pácalem u Ústavního soudu neprošel.
Ústavní soudci nařídili, že o tom, zda smí v Kučerově věci rozhodovat soudce, který sám upozornil předsedkyni soudu na "dlouhodobé přátelské vztahy" s Kučerou, musí rozhodnout předseda trestního kolegia. A tak se minulý měsíc stalo, Pácal může znovu soudit svého kamaráda.
"V nějakém vztahu k oběma účastníkům řízení, k Ivě Brožové i k Pavlu Kučerovi, jsou všichni soudci Nejvyššího soudu, protože s nimi dlouhodobě spolupracují, to není důvod k vyloučení," tlumočil Riznerovo odůvodnění mluvčí Knötig. Jenže Pácal jako jediný původně upozornil, že jej ke Kučerovi kromě pracovních záležitostí váže i dlouhé kamarádství.
Brožová nevyhrála
Přestože média vloni v létě houfně informovala o tom, že Iva Brožová vyhrála svůj spor u Ústavního soudu, tak docela pravda to není. K tomu, jak posuzovat případný přesun kauzy na nepříslušný soud, Ústavní soud nejvyšší soudce právním názorem nijak nezavázal.
Je tedy dost pravděpodobné, že staronový senát ve staronovém složení na Nejvyšším soudu nyní rozhodne stejně jako minule - a pošle Kučeru na jemu nakloněný Vrchní soud v Praze, který si k posouzení své kauzy vybral. A to přesto, že Kučerova argumentace ve druhé žádosti je velmi podobná žádosti první, kterou původně Nejvyšší soud - ovšem ještě bez Pácala - smetl ze stolu.
Kdy se na nejvyšším soudu sejde Pácalův senát, aby znovu posoudil důvody k odebrání Kučerova spisu Vrchnímu soudu v Olomouci, zatím není jasné. "Termín jednání zatím stanoven není," řekl Knötig.
Ilustrační foto: Lucie Pařízková, Robert Sedmík
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.