O výuku češtiny je největší zájem v Chorvatsku a Brazílii

Domácí
2. 8. 2018 19:40
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

O češtinu mají v zahraničí zájem krajané i někteří cizinci. V různých zemích na šesti světadílech je nyní díky programu podpory českého kulturního dědictví v zahraničí učí česky 56 pedagogů. Nejvíce zájemců o češtinu je v Chorvatsku a v Brazílii. Učí se jí ale také třeba studenti na Tchwaj-wanu či v Káhiře. Počet učitelů a lektorů i zemí, kde působí, je v posledních letech stabilní. Na čtvrtečním 10. setkání učitelů u krajanů a lektorů češtiny v zahraničí v Domu zahraniční spolupráce to řekla vedoucí krajanského vzdělávacího programu Olga Vlachová.

Zájem o češtinu mají nejen potomci českých emigrantů, ale i studenti bohemistiky nebo lidé, kteří se chtějí věnovat něčemu nevšednímu. Šíření a udržování českého jazyka podporuje program, který vznikl vládním usnesením v roce 1995. U krajanských komunit díky němu působí učitelé češtiny, zatímco na vysokých nebo středních školách v zahraničí jsou lektoři, kteří učí hlavně studenty bohemistiky nebo třeba středoevropských studií, uvedla Vlachová. O jejich počtu a umístění pedagogů rozhoduje ministerstvo školství spolu s ministerstvem zahraničí. Na fungování programu jdou peníze ze státního rozpočtu.

První čeští učitelé vyjeli za krajany do ciziny v roce 1997. Cílové země byly Kanada, Chorvatsko, Rumunsko a Austrálie, kde ale o výuku nebyl velký zájem, a tak tato země ze seznamu po pár měsících vypadla. Znovu přibyla před čtyřmi roky, a to jako zatím poslední destinace. Mezitím se přehled zemí, kde český stát podporuje výuku češtiny u krajanů, rozšířil na 11. Pracuje v nich dohromady 15 učitelů. Ve 25 zemích funguje také celkem 38 lektorátů, řekla Vlachová. Čeština se učí na všech světadílech s výjimkou Antarktidy.

K nejzajímavějším místům s lektorátem patří podle Vlachové Indie, Káhira nebo ostrov Tchaj-wan. "U učitelů u krajanů je nejzajímavější celá Jižní Amerika (Brazílie, Argentina, Paraguay), Austrálie, Nový Zéland a samozřejmě Chicago v USA," vyjmenovala. Nejvíce studentů češtiny je v Chorvatsku, kde jich podle statistik z roku 2016 bylo 814. V Brazílii se jich předloni učilo česky 535 a na Ukrajině 255.

Například v Argentině, kde učí Radka Návarová, se od roku 2013 počet zájemců o češtinu zdvojnásobil na současných 150. Podle učitelky přibylo hlavně Argentinců, i když krajanů je stále víc než polovina. Kurzy jsou zadarmo. Konají se jednou týdně a trvají vždy 90 minut. Studenti jsou rozděleni do 12 skupin od začátečníků po velmi pokročilé, což podle Návarové bývají starší lidé s českými kořeny.

Setkávají se v nich lidé různého věku a s různou motivací. "Mnozí mojí studenti dojíždí z velkých dálek, dvě tři hodiny jedou na češtinu," uvedla učitelka. Na češtinu podle ní chodí i mladí Argentinci, kteří si ji vybrali jako exotický jazyk. Jejím nejmladším studentem je šestnáctiletý chlapec, jehož prapradědeček byl Čech. Nejstarší studentce je 88 let, doplnila učitelka.

Na pozice učitelů a lektorů se vypisují výběrová řízení. "Velký zájem je třeba o Austrálii, o Spojené státy, pak je dost velký zájem o Banát, to znamená o Rumunsko a Srbsko," řekla Vlachová. Například na místo do Austrálie se podle ní naposledy přihlásilo 40 lidí, kteří splňovali podmínky kvalifikace. "Menší zájem je o Ukrajinu a Rusko," dodala.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Peřina Luděk

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ