Oberfalzer couvnul: <span>Wilders v Senátu nepromluví</span>

Domácí
19. 11. 2009 15:38
Geert Wilders je odpůrcem islamizace Evropy. Do ČR má přijet 30. 11.
Geert Wilders je odpůrcem islamizace Evropy. Do ČR má přijet 30. 11.

Geert Wilders je odpůrcem islamizace Evropy. Do ČR má přijet 30. 11.Kontroverzní nizozemský politik Geert Wilders v Senátu nepromluví. Podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ senátor Jiří Oberfalzer obvolal všechny členy senátní komise, která ho pozvala a jeho proslov nakonec zrušil.

"Je to tak, ale ještě to není oficiální. Členové komise totiž nejsou v Senátu," potvrdil informace on-line deníku TÝDEN.CZ tajemník horní komory parlamentu Petr Kostka. To, že Wilders v Senátu nepromluví, potvrdili i oslovení členové senátní komise.

Známého kritika islamizace Evropy pozvala do Senátu komise pro sdělovací prostředky, které je Oberfalzer předsedou. Členové této komise prý však ani nevěděli, koho vlastně chce Oberfalzer na půdu horní komory parlamentu přivést. "Řekli nám jen název konference. Neřekli ale, kdo bude vystupovat. Bylo to takové kukaččí vejce," hněval se senátor za KDU-ČSL Adolf Jílek.

Oberfalzera kritizoval předseda Senátu i vedení ODS.Schvalování této akce v Senátu, kde měl Wilders promluvit, navíc probíhalo velmi nestandardně. Po telefonu. "Zavolali mi, jestli s tím souhlasím. Já jsem řekla, že ani nevím, o co jde, a zdržuji se proto hlasování," popsala telefonát místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD). Stejně tak měl zazvonit telefon se stejnou otázkou Adolfu Jílkovi. Většina z členů komise proto hlasovala: PRO. 

Na Oberfalzera se hned, jak vyšlo najevo, kdo má na konferenci s názvem Svoboda projevu a islamizace Evropy vystoupit, snesla kritika ze všech stran. "Budu se snažit této akci zamezit, distancuji se od ní," řekl předseda Senátu Přemysl Sobotka. Usnesení senátní mediální komise, které mu mělo vystoupení umožnit, bylo zrušeno. Jinak by v opačném případě na Sobotkovu žádost musel zasáhnout senátní organizační výbor.

ČTĚTE TAKÉ: Oberfalzer pozval do Senátu kritika islamismu Wilderse

Od návštěvy Wilderse se distancovalo i vedení občanských demokratů. Přitom právě za ODS byl Oberfalzer do Senátu zvolen. "Prezentace Wildersových často extrémních postojů překračuje meze svobody projevu," stojí v tiskové zprávě, kterou strana vydala.

ČSSD k odpůrcům Lisabonu: Jste krajně pravicoví a xenofobní

Hamáček s Dienstbierem se pustili do senátorů ODS.S pozváním nizozemského politika na půdu horní komory parlamentu nesouhlasí ani sociální demokraté. "Odmítáme, aby na parlamentní půdě vystupoval člověk s extrémními ultrapravicovými názory, které odporují jakýmkoliv demokratickým principům," napsali ve zprávě pro média. 

Autoři tohoto prohlášení Jan Hamáček a Jiří Dienstbier pak obvinili Oberfalzera a i další senátory, kteří vystupovali proti lisabonské smlouvě z krajně pravicových a xenofobních postojů. Ti přitom s pozváním Wilderse do Česka neměli nic společného. "Pozváním Geerta Wilderse odhalili kritici lisabonské smlouvy z řad ODS v čele právě se senátorem Oberfalzerem svoji skutečnou hodnotovou orientaci. Zařazují se do skupiny těch, kdo pod rouškou hájení svobody a národních zájmů reprezentují krajně pravicové a xenofobní přístupy," napsali Hamáček s Dienstbierem v oficiálním prohlášení ČSSD.

Známý odpůrce lisabonské smlouvy Jaroslav Kubera (ODS) spojení své osoby s pozváním Wilderse do Senátu kategoricky odmítá. "Je to nesmysl," řekl senátor Jaroslav Kubera, který stál také za stížností k Ústavnímu soudu. "Je to umělá konstrukce, u které vůbec nevím, jak na ni přišli. Jsem přesvědčený, že z těch osmnácti, kteří stížnost podali, o tom šestnáct lidí neví, včetně mě. Ani bych na Wildersovu přednášku nešel," ohradil se senátor.

Foto: ČTK/AP, Robert Sedmík

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ