Kontroverzní nizozemský kritik multikulturalismu Geert Wilders by se měl koncem listopadu představit v českém Senátu. K vystoupení a promítnutí jeho protiislamistického snímku Fitna (Rozvrat) ho pozval předseda senátní mediální komise Jiří Oberfalzer (ODS), kritik lisabonské smlouvy, spolu s portálem euRABIA.cz.
Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) má ale za to, že Senát pro Wildersovy myšlenky není vhodným prostorem. "Půda českého Senátu pro to vůbec není vhodná," řekl Sobotka telefonicky z Bratislavy, kde byl na slovenské části oslav 20. výročí pádu komunistického režimu. "Někteří zapomínají, že i demokracie a slova mají své limity," podotkl.
Uvedl také, že neměl žádné informace o tom, že se taková akce plánuje, po návratu si chce zjistit podrobnosti. Pokud by Wildersovo vystoupení mělo směřovat k něčemu velmi kontroverznímu, nemělo by být v Senátu, míní jeho předseda.
O svobodě slova
Oberfalzer pozvání předsedy protiimigrantské Strany pro svobodu do Prahy zdůvodnil tím, že nizozemskému politikovi bylo znemožněno v únoru vystoupit v britské Sněmovně lordů. Britská ministryně vnitra odepřela Wildersovi vstup do země z důvodu údajného ohrožení národní bezpečnosti.
"Postup ministryně byl napaden u soudu, který rozhodl v její neprospěch. Událost ukazuje na hlubokou krizi svobody slova v západní civilizaci," uvedl Oberfalzer v písemném prohlášení.
PSALI JSME: Kritik islámu Wilders zuří. Nevpustili ho do Británie
Právě o svobodě slova chce Wilders v Česku mluvit. "Svoboda slova je nejdůležitější ze všech našich svobod, které musíme bránit," uvedl podle prohlášení nizozemský politik. "Musíme zastavit islamizaci Evropy," řekl serveru euRABIA.cz, který se věnuje vlivu islámu v Evropě.
Wildersův protiislamistický snímek Fitna (Rozvrat) |
Wildersův několikaminutový snímek Fitna sporným způsobem prezentuje islám, v Česku jej na svém webu promítala například krajně pravicová Národní strana. Snímek, jehož pokračování Wilders chystá představit příští rok, po svém zveřejnění vyvolal sérii demonstrací v muslimském světě. Wilders ve snímku spojil záběry z teroristických útoků po 11. září 2001 a protizápadní projevy, které doprovázejí recitace veršů z koránu. Nechybí ani připomenutí případu nizozemského režiséra Thea van Gogha, který byl zavražděn radikálním islamistou v roce 2004. Film končí sloganem: "Zastavte islamizaci. Braňte naši svobodu." |
"Kontroverzní, ale pravdivé"
Wilders podle Oberfalzra "říká věci možná kontroverzní, ale v jádru pravdivé". "Wildersova rétorika se nemusí každému líbit, ale je v zájmu demokratické diskuse jeho slova slyšet," dodal senátor.
Místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD) uvedla, že jde jen o iniciativu Oberfalzra, nikoli horní komory. "Pouze to dokresluje skutečnou hodnotovou orientaci těch, kteří bojují proti další evropské integraci," řekla. Wildersova vystoupení se v žádném případě nezúčastní.
PSALI JSME: Antiislamista nizozemským premiérem? Možné to je
Také místopředseda senátního zahraničního výboru a klubu TOP 09 a Starostové Jaromír Štětina řekl, že setkání s Wildersem oželí. "Jsem upřímným vyznavačem multikulturního komplexu světa a nechtěl bych se s tímto pánem pouštět do nějakých půtek. Nemůže mne taková přednáška ničím obohatit," uvedl Štětina.
Wilders a Strana pro svobodu |
Wilders podobně jako Oberfalzer požaduje omezení vlivu Evropské unie, také vystupoval proti lisabonské smlouvě a odmítá vstup Turecka do EU. Wildersova strana usiluje o zastavení imigrace do Nizozemska a chce zakázat výstavbu mešit v zemi. V nizozemském parlamentu má sice Strana pro svobodu jen devět křesel ze 150, ale v evropských volbách skončila v Nizozemsku na druhém místě se ziskem téměř 17 procent hlasů a čtyř míst europoslanců. |
Foto: ČTK/AP a ČTK