Obvinění <span>exšéfů Komerční banky</span> bylo opět zrušeno

Domácí
15. 9. 2008 13:59
bez popisku 94943
bez popisku 94943

Bývalý předseda Českého fotbalového svazu František Chvalovský.Žalobci opět zrušili obvinění tří bývalých vedoucích pracovníků Komerční banky z úvěrového podvodu. Řekla to mluvčí pražského vrchního státního zastupitelství Irena Válová. Policie trojici podezírá z toho, že bance způsobila nejméně půlmiliardovou škodu v souvislosti s pochybnými úvěry pro firmy kolem bývalého šéfa Českomoravského fotbalového svazu Františka Chvalovského.

Trestní stíhání exšéfů banky bylo poprvé zahájeno loni v létě, ale nejvyšší žalobci pak obvinění zrušili jako předčasné. Policisté muže znovu obvinili začátkem května, ani tentokrát však neuspěli.

Státní zástupce podle Válové i v tomto případě zrušil usnesení o zahájení trestního stíhání pro předčasnost. Vyhověl tak stížnosti, kterou všichni tři proti obvinění podali. Policie má případ dále prověřovat a získat další informace, uvedla Válová.

Miliardové ztráty

Z úvěrového podvodu policie podezírá bývalého člena představenstva a náměstka generálního ředitele KB Vladimíra Šulce, tehdejšího šéfa bankovní divize Pavla Kalvodu a bývalého náměstka divize Miroslava Čermáka.

Spolu s nimi byl původně obviněn i někdejší generální ředitel KB Jan Kollert, ten ovšem před časem zemřel. Kollert byl několik let stíhán i kvůli osmimiliardovým ztrátám KB při obchodování s rakouskou firmou B.C.L. Trading Baraka Alona. V této kauze obvodní soud už třikrát vynesl osvobozující verdikt.

Kvůli úvěrům pro firmy kolem Chvalovského se policie začala o někdejší vedení banky zajímat poté, co pražský městský soud v související kauze někdejší šéfky odboru financování obchodů KB Jiřiny Kaplanové a jejích kolegů naznačil, že se šéfové banky možná na rozsáhlém úvěrovém podvodu podíleli.

Žaloby padly dvě

Kvůli tomu, že v souvislosti s financováním Chvalovského obchodů údajně vznikla bance úvěrovým podvodem škoda téměř 1,5 miliardy korun, už zastupitelství poslalo k soudu dvě obžaloby. V první figuruje Kaplanová a šest někdejších nižších úředníků banky, kteří podle žalobců v letech 1998 až 1999 připravili banku špatnými podklady k žádostem o úvěr o půldruhé miliardy korun.

Ve druhé obžalobě, kterou soud už několikrát vrátil státnímu zástupci k došetření, je za úvěrový podvod stíhán Chvalovský a další podnikatelé. Firmy ovládané touto skupinou získaly úvěry na obchody se zahraničními partnery, ale peníze podle obžaloby ve skutečnosti použily na zcela jiné účely, například na umořování předešlých dluhů. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) loni podal kvůli opakovanému vrácení případu k došetření stížnost pro porušení zákona, rozhodnout o ní má Nejvyšší soud.

Pražský městský soud zatím projednal jen případ úředníků a předloni v srpnu vynesl nepravomocný rozsudek. Kaplanová má jít podle něho za úvěrový podvod na pět let do vězení. Senát Alexandra Sotoláře přitom dospěl k závěru, že obžalovaní jednali v duchu představ vedení KB.

Pětice obžalovaných podle nepravomocného verdiktu společně s dalšími nestíhanými podřízenými a také nadřízenými v divizi a vrcholném managementu KB porušila povinnosti plynoucí z pracovních smluv a nechovala se v bance jako řádný hospodář. Právě Sotolářův senát jmenovitě poukázal na pochybnou roli Kollerta, Šulce a dalších v případech financování těch Chvalovského obchodů, o kterých byl management banky údajně informován nebo které prý dokonce schvaloval.

Foto: archiv

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ