Danielle Brianová působí už dvacet let v neziskovém sdružení ve Washingtonu, které pomáhá americkým whistleblowerům, oznamovatelům korupce. Do Prahy přijela na konferenci pořádanou protikorupční organizací Transparency International.
Oznamovatelé korupce v Česku často přijdou o práci. Je to běžné i ve Spojených státech?
Naše organizace se takovým scénářům snaží předcházet. Stačí, když ti, kteří se na nás obrátí, nám řeknou o svém podezření, případně předají nějaké dokumenty, a my tu investigativní práci uděláme za ně. Oni mohou zůstat v anonymitě.
Jak lidi přesvědčit, že jejich zásah může něco změnit?
Pokud jde o Českou republiku, je potřeba měnit mentalitu lidí a začít více pracovat s mládeží. Existují úspěšné filmy, natočené podle skutečných příběhů whistleblowerů, třeba Erin Brockovichová nebo Insider: Muž, který věděl příliš mnoho. Je dobré, když se lidé s takovými hrdiny ztotožňují.
ČTĚTE TAKÉ: Ukázali na korupčníky. A místo uznání přišel trest
Co ve Spojených státech vedlo k zájmu o oznamovatele?
Zásadní byla aféra Watergate a whistleblower s přezdívkou Hluboké hrdlo (až nedávno se představil jako Mark Felt, tehdejší náměstek ředitele FBI). V sedmdesátých letech nebyli whistlebloweři téměř nijak chráněni, až pak začala vznikat potřebná legislativa.
Foto: Lucie Pařízková