Česká republika odmítala a odmítá přerozdělování uprchlíků podle kvót, řekl novinářům při příchodu na čtvrteční summit Evropské unie v Bruselu český premiér Bohuslav Sobotka. Zopakoval, že Praha proto podporuje snahy končícího slovenského předsednictví EU hledat také jiné formy solidarity, než je přebírání uprchlíků z Řecka a Itálie.
"Uvidíme, jaká bude debata, kdo bude co navrhovat. Ale jsem připraven zopakovat postoj České republiky. Chceme, aby byl důraz položen na pomoc v zemích původu migrantů, tranzitu a na ochranu vnější schengenské hranice," prohlásil předseda vlády.
Mám před sebou poslední letošní Evropskou radu. Budeme jednat o řešení migrace, posílení společné obrany a brexitu → https://t.co/IlTAwIPTEt
- Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) 15. prosince 2016
Přestože země ze středu a východu unie odmítají už loni dohodnutý a dosud nepříliš funkční jednorázový mechanismus přerozdělení 160 tisíc žadatelů o azyl z Itálie a Řecka, navrhla Evropská komise trvalý přerozdělovací mechanismus jako součást budoucí reformy evropského azylového systému. Měl by pomoci v případě krize, která by některý členský stát zahltila vysokým počtem příchozích.
Slovenské předsednictví se několik měsíců snažilo najít kompromis mezi tak odlišnými postoji členských států, jako je maďarské jednoznačné odmítání podobného plánu a italské či švédské trvání na existenci mechanismu. Výsledkem je koncept "efektivní solidarity", kdy Slováci navrhli, že přerozdělování by sice bylo povinné, státy by si ale mohly vybrat například skupiny lidí, kterým by pomáhaly - třeba děti bez doprovodu.
Shodu se však slovenskému předsednictví stejně nepodařilo nalézt a návrh závěrů nynějšího summitu tak ukládá následujícímu maltskému předsednictví, aby v práci pokračovalo a snažilo se dál o zprostředkování kompromisu a shody států osmadvacítky ohledně reformy azylového systému EU.