Bez elektřiny je kvůli počasí a povodním stále zhruba 82.000 domácností, ráno jich bylo 118.000. Nejhorší situace zůstává v Moravskoslezském kraji, kde je bez energie 54.000 domácností, a v Olomouckém kraji s 18.000 odběrnými místy bez proudu. Vyplývá to z údajů distributorů ČEZ a E.ON k dnešním 15:00. Na distribučním území ČEZ platí nadále kalamitní stav pro 16 okresů ve čtyřech krajích, ani E.ON zatím kalamitní stav v Jihomoravském a Zlínském kraji, na Vysočině a na Prostějovsku v Olomouckém kraji neodvolal. Společnosti kalamitní stavy vyhlásily o víkendu kvůli velkému množství poruch. V neděli večer bylo bez proudu kvůli nepříznivému počasí zhruba 135.000 míst.
"Aktuálně k 15. hodině eviduje dispečink ČEZ Distribuce 137 poruch na vedení vysokého napětí, další desítky až stovky na vedení nízkého napětí," sdělila ČTK mluvčí ČEZ Distribuce Soňa Holingerová. Dopoledne se podle ní podařilo připojit 35.000 domácností zpět k distribuční soustavě. Odpoledne zůstávalo bez elektřiny 78.000 domácností.
I nadále je podle mluvčí situace složitá v Moravskoslezském kraji, kde firma eviduje 54.000 domácností bez elektřiny, a v Olomouckém kraji, kde je bez proudu 18.000 odběrných míst. "Daří se nám připojovat stále více zákazníků v těchto nejpostiženějších lokalitách," uvedla mluvčí. V ostatních krajích jsou podle ní bez elektřiny nižší desítky či stovky domácností.
Distribuční společnost EG.D ze skupiny E.ON, která působí zejména na jihu Čech a Moravy, evidovala k 15:00 téměř 4000 domácností bez dodávek elektrické energie. ČTK to dnes odpoledne sdělil mluvčí E.ON Roman Šperňák. Dnes ráno měla firma nahlášeno přibližně 5500 míst bez proudu. Nejvíce zákazníků bez elektrického proudu evidují stále na jižní Moravě a na Prostějovsku v Olomouckém kraji, kde má omezené dodávky 1800, respektive 1700 odběratelů. "Ve Zlínském kraji nám během dne přibyly další poruchy, nicméně i tady se aktuálně bavíme o zhruba 300 odběratelích s omezením dodávek," uvedl. Na Vysočině je to pak kolem 20 míst s omezením a v jižních Čechách zbývá podle mluvčího opravit posledních několik desítek odběratelů.
Na odstranění následků kalamity pracují podle Holingerové tisícovky pracovníků poruchových čet, subdodavatelských firem, pracovníci call centra i dispečinku. "Nejčastější příčinou poruch byl pád stromů a větví do vedení, došlo k poškození podpěrných bodů, distribučních trafostanic a zaplavení dvou rozvoden - Krnov a Bohumín, které jsou dálkově vypnuty. Čekáme, až opadne voda, okamžitě poté budeme vysušovat, kontrolovat a uvádět do provozu," dodala. Bližší informace ohledně opětovného připojení k síti najdou zákazníci na webu firmy.