Bič na dlužníky
ODS navrhuje exekuci dávek životního minima
07.04.2013 17:37 Původní zpráva
Nástin znění koaliční smlouvy už je hotový, je v něm však 22 bodů, na kterých se vládní strany nedohodly. On-line deníku TÝDEN.CZ to prozradil předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík. Největším klínem mezi koaličními partnery je fiskální pakt, jehož podpis "topka" požaduje. Spory se však povedou například i kolem návrhu občanských demokratů, aby dávky životního minima podléhaly exekuci.
"Návrh koaliční smlouvy už je hotov, ale nikdo nám ho ještě neposlal. Já jsem jen slyšel, že je tam asi dvaadvacet sporných bodů, které má vyřešit K9. Ale neznám je," uvedl Gazdík.
Emoce vzbudil návrh ODS, aby dávky životního minima mohly podléhat exekuci, dosud jsou nedotknutelné. "Upřímně řečeno, to si nedovedu představit. Filozoficky mi to připadá nesmyslné. Pokud je něco životní minimum, tak to je něco, z čeho má člověk minimálně přežít. Pokud mu seberu životní minimum, tak ho nechám umřít na chodníku. Sice jsem pravicově smýšlející člověk, ale elementární sociální cítění mám," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Gazdík.
Názorově souhlasí s poslancem Viktorem Paggiem (LIDEM). "Jsem ostře proti tomu. Extrémně se mi to nelíbí," řekl Paggio on-line deníku TÝDEN.CZ. LIDEM návrh, na který upozornila jako první vicepremiérka Karolína Peake, určitě nepodpoří. "V přehledu rozporů ke koaliční smlouvě exekuci dávek životního minima skutečně uvedenou mám. My a "topka" jsme proti," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ.
Podobný návrh přitom ODS nepředkládá poprvé. Poslankyně Ivana Řápková a Lenka Kohoutová už exekuci dávek životního minima zkusily protlačit sněmovnou na začátku volebního období. Když však zákon vrátil dolní parlamentní komoře Senát, poslankyně již nenasbíraly mezi kolegy dost hlasů a předloha spadla pod stůl. "My se domníváme, že životní minimum je exekuovatelné," uvedla pro on-line deník TÝDEN.CZ Kohoutová. Strana chce chudým dlužníkům ponechat pouze existenční minimum, které činí něco přes dva tisíce korun. "Všechny dávky by měly být exekuovatelné, aby se za ně někdo neschovával," podotkla.
Že její návrh kolegové v rámci vyjednávání o koaliční smlouvě předložili, ani nevěděla. "Už nám to smetla koalice, a jestliže to nemá podporu, tak to nebudu prosazovat dál," divila se. Zdůraznila, že ODS nemá podobný návrh ani v Agendě 2014.
"Já si osobně myslím, že návrh je dobrý, že by měl být schválený, ale že bychom do toho neměli zatáhnout celou koalici," hodnotí místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Bureš. Pokud by dávky podléhaly exekuci, dlužníci by se podle jeho názoru chovali zodpovědněji. "Dovedu si představit, že by zůstaly lidem ty dva tisíce a zbytek by podléhal exekuci," řekl. Normu považuje za páku na nepřizpůsobivé občany, kteří se v současné době nemusejí obávat ani pokut od policistů. "Exekuci ano, ale jen v případě, že to nařizuje orgán veřejné moci - to znamená pokuty, nezaplacené poplatky za odpady. Jestli si někdo vzal půjčku od lichváře, to ať si řeší sám. Lichvář na dávky nárok nemá, ale orgán veřejné moci ano," zdůraznil.
Rozpor je i o přímé volbě starostů. ODS se domnívá, že je to nerealizovatelné. "Když, tak to navrhneme individuálně," uvedl poslanec za TOP 09 Stanislav Polčák.
Od požadavku podepsání fiskálního paktu TOP 09 prý neustoupí. Domnívá se, že ODS svým odmítáním fiskálního paktu vyčleňuje Českou republiku z Evropy. "Byli bychom jediná země, která ten fiskální pakt nepodepíše. Pokud bude ODS trvat na tom, že se nechce podílet na uklidnění situace v evropském prostoru, tak tu koaliční smlouvu podepisovat nebudeme," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Polčák. "Popřeli bychom sebe sama, kdybychom v tuto chvíli fiskální pakt nepodpořili," uzavřel.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.