ODS tají hlasy. Lisabon však v Senátu <span>bez potíží projde</span>

Domácí
5. 5. 2009 13:52
Senátor Bedřich Moldan je jistým hlasem pro Lisabon.
Senátor Bedřich Moldan je jistým hlasem pro Lisabon.

Šéf senátorů ODS Jiří Stříteský bude hlasovat pro lisabonskou smlouvu.Lisabonskou smlouvu čeká zítra v Senátu hlasování. Očekává se, že ji nakonec schválí i horní komora přes negativní postoj ODS. Evropská dohoda si nakonec najde hlasy také u občanských demokratů, někteří už otevřeně řekli, že ji podpoří.

Jednání senátorů ODS před klíčovým hlasováním dnes přineslo jedinou informaci: zákonodárci nebudou zítra vázáni jednotným hlasováním a také nebudou zveřejňovat, jak se k Lisabonu postaví. To ví jen předseda klubu.

Posledních sedm hlasů

Aby Senát lisabonskou smlouvu schválil, musí pro ni hlasovat tři pětiny přítomných senátorů, což je v případě stoprocentní účasti 49 senátorů. K přijetí by tak stačilo pouhé sedmkrát "ano" z tábora ODS, které by se přičetly k hlasům ČSSD a senátorů z Klubu otevřené demokracie, kteří dlouhodobě usilují o přijetí smlouvy. A nebo také méně, pokud budou někteří ze zákonodárců při hlasování chybět.

 Sedm hlasů ODS pro Lisabon
1. Přemysl Sobotka - pro Lisabon

2. Alexandr Vondra - pro Lisabon

3. Bedřich Moldan - pro Lisabon

4. Jiří Stříteský - pro Lisabon

5. Alena Palečková - zřejmě ano

6. Karel Šebek - zřejmě ano

7. Vítězslav Jonáš - zřejmě ano

Z klubu ODS už čtyři senátoři jasně deklarovali, že smlouvu podpoří, další jsou buď zásadně proti schválení smlouvy, nebo nechtějí svůj postoj zveřejnit. Za pravdu jim dalo i zasedání klubu, kde se zákonodárci dohodli, že nebudou své postoje do zítřka zveřejňovat.

"Dohodli jsme se na tom, takže se ještě dnes nevyjádřím. Jsou mezi námi tvrdí zastánci hlasování proti Lisabonu i ti, co chtějí smlouvu podpořit. Debatovali jsme nad tím hodinu, ale naše hlasování bude volné," řekl pro on-line deník TÝDEN.CZ senátor Šebek.

Pád vlády změnil názory

Mezi senátory ODS má Lisabon přesto čtyři jasné příznivce - předsedu Senátu Přemysla Sobotku, končícího ministra pro evropské záležitosti Alexandra Vondru, šéfa senátního klubu Jiřího Stříteského a někdejšího ministra životního prostředí Bedřicha Moldana.  

"Přesvědčil mě poslední vývoj kolem pádu vlády, ale také podněty od voličů a moje cesta do Skandinávie, kde jsem pochopil, že se "ano" od nás očekává," přiznal předseda senátního klubu ODS Stříteský. Naprosto jistý si je Moldan. "Budu rozhodně hlasovat pro. Lisabon je i přes své minusy velkým plusem pro malé a střední státy. Navíc naše hlasování je vnímáno jako výraz určité solidarity," míní Moldan.

Senátor Bedřich Moldan je jistým hlasem pro Lisabon.U dalších senátorů se také čeká, že Lisabon podpoří, ale zatím to nechtějí potvrdit. "Musím si ještě vyjasnit poslední otazník," řekl dopoledne například Vítězslav Jonáš. "Poslední události kolem pádu vlády hodně kolegů ovlivnily," potvrzuje také Šebek.

O tom, že lisabonská smlouva projde i v Senátu díky hlasům ODS, stejně jako ve sněmovně, se mluví už několik měsíců. Poté, co Lisabon schválila část ODS ve sněmovně, se vyhrotily vztahy v klubu ODS. Odpůrci smlouvy v Senátu pohrozili, že to tak nenechají, a ihned po případném schválení odešlou stížnost k Ústavnímu soudu. Spoléhají také na to, že ratifikaci smlouvy v Česku zdrží prezident a známý odpůrce ústavy EU Václav Klaus.

Aby Česko definitivně smlouvu stvrdilo, nestačí jen souhlas obou komor parlamentu, ale je nutný také podpis prezidenta. Klaus je známý svými námitkami vůči lisabonské dohodě a již několikrát uvedl, že s podpisem počká na podzimní opakované referendum v Irsku. Ostrovní stát je kromě Česka poslední evropskou zemí, která smlouvu neschválila. Irové v referendu Lisabon odmítli, nyní se všelidové hlasování opakuje.

 Některé argumenty odpůrců Lisabonu a EU
- Lisabon ohrozí státní suverenitu Česka

- Z EU se stane nástroj k prosazování zájmů dominantních zemí

- Smlouvu neschvalují občané v referendu

- Lisabon může prolomit Benešovy dekrety

- Díky smlouvě se vytvoří paralelní NATO

- Jednotné přijetí eura v EU je nevýhodné pro sociálně slabé vrstvy

- Směřování EU určuje komise, a ne volený parlament

 

 

 

Foto: ČTK, Robert Sedmík

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ