Oheň zcela zničil levé křídlo Průmyslového paláce
16.10.2008 19:46 Aktualizováno 16.10. 22:21
Rozsáhlý požár zničil část Průmyslového paláce v Praze. Popelem lehla levá část vzácné secesní budovy, ve které se konala výstava Pragodent 2008. Areál výstaviště si pronajímá firma Incheba. Pro její vedení pracuje Václav Kočka starší. Jeho syna zastřelil po křtu knihy Jiřího Paroubka pražský podnikatel Bohumír Ďuričko. Poničené křídlo budovy má v pronájmu bratr zastřeleného Kočky.
FOTOGALERII SI PROHLÉDNĚTE ZDE
Hořet začalo krátce po devatenácté hodině, po dvou hodinách se hasičům podařilo oheň lokalizovat a zamezili jeho šíření. Přesto zřícení střechy v levé části areálu výstaviště nemohli zabránit.
"Na místě zasahuje několik jednotek," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ operátor na 112. V paláci dnes začala rozsáhlá výstava Pragodent 2008, na které tři sta vystavovatelů předvádělo novinky ze stomatologie. Dá se proto očekávat, že škody budou velmi vysoké. Popelem lehlo minimálně přes 4700 m2 výstavní plochy.
"Na pražském Výstavišti zasahují dvě naše vozidla. V případě, že to bude nutné, jsme připraveni vyslat na místo další jednotky," řekla krátce po vypuknutí požáru mluvčí pražských strážníků.
Oslava, plameny a kouř
K výstavišti zatím mířily další a další hasičské vozy. Situace se zdála být nepřehledná kvůli husté dopravě a také kvůli studentské oslavě. "Na ulici jsou stovky studentů," popisoval reportér on-line deníku TÝDEN.CZ. Kouř podle něj halil věžičku Průmyslového paláce.
V místě požáru se totiž konal desátý ročník festivalu Gaudeamus igitur - tradiční oslava nového akademického roku. Jeho součástí jsou vystoupení kapel i další doprovodný program.
Průmyslový palác |
Budova Průmyslového paláce stojí proti vchodu do Starého výstaviště, které bylo založeno roku 1891 pro Zemskou jubilejní výstavu. Průmyslový palác byl postaven rovněž pro tuto výstavu a slavnostně byl otevřen 15. března 1891. Na projektu se podíleli architekt Bedřich Münzberger a ing. František Prášil, který mu dal elegantní a lehkou obloukovou konstrukci. Poprvé v českých zemích se zde uplatnila architektura s železnou montovanou konstrukcí. V budově se konaly i důležité politické akty. V roce 1948 se zde sešel sjezd závodních rad, který mimo jiné přijal rezoluci o znárodnění všech továren a firem s více než 50 zaměstnanci a který předznamenal takzvaný vítězný únor a dobu totality. |
"Oheň vypukl v jiné části výstaviště než se odehrával festival. Na naši akci přišlo čtyři až pět tisíc lidí. Požádali jsme je, aby klidně opustili prostor areálu výstaviště," řekl Lukáš Krásný z agentury Nashledanou, která akci pořádá.
Podle něj začalo hořet v technické pauze, kdy se pódium připravovalo pro vystoupení pardubické kapely Vypsaná fixa. Několik hostů akce potvrdilo, že z Průmyslového paláce zaslechli výbuchy. V areálu také shořela nejméně dvě auta, která byla zaparkovaná poblíž ohně. Další, zaparkovaná až dvacet metrů od areálu, poničil vysoký žár.
Po prudkém náporu ohně se zřítila střecha nad levým křídlem paláce, které je zcela zničené. Stopy poškození nese i střední část budovy. Plameny šlehaly do výšky nejméně třiceti metrů. Žár dokonce ohřál hasičská auta, která stála padesát metrů od ohně.
K ohni vyjížděli hasiči i ze vzdálených míst, například z Klánovic. "Hasí celá Praha," řekl jeden ze zasahujících hasičů. Na místě jich bylo kolem dvou set. Do Prahy se přesunují středočeské jednotky hasičů, aby pokryly případné další požáry.
"Z ohníčků se stal požár"
"Z dálky bylo vidět, že na Výstavišti hoří. Během dvou minut se z několika menších ohníčků stal obrovský požár," vypráví třiadvacetiletá studentka Kateřina Lusková.
Dodává, že pořadatelé festivalu chvíli před osmou hodinou vyzvali hosty, aby opustili areál Výstaviště.
Následky kouře jsou podle Luskové cítit i na kilometr vzdálených kolejích, kde bydlí. "Je tu hrozný smrad, snad to do rána vyvětráme," popisuje studentka.
Zdravotníci, kteří jsou na místě a museli si nasadit dýchací přístroje, zatím ošetřili dva hasiče. Jejich vozy jezdily po 21. hodině pro vodu ven z areálu.
Tohle je Kočkovo
ČTĚTE TAKÉ: Smrt Kočky ml.: vražda, či nepřiměřená obrana?
Kočka mladší byl zastřelen. Po křtu Paroubkovy knihy
Areál výstaviště si pronajímá firma Incheba. Pro její vedení pracuje Václav Kočka starší. Jeho syna zastřelil po křtu knihy Jiřího Paroubka pražský podnikatel Bohumír Ďuričko. Poničené křídlo budovy má v pronájmu bratr zastřeleného Kočky.
Pražský primátor Pavel Bém z ODS svolal na 23. hodinu zasedání magistrátního krizového štábu.
Foto: Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.