Hovoří se o něm jako o jednom z možných nástupců Miloslava Vlka. Olomoucký arcibiskup Jan Graubner však spekulace odráží jako prvoligový diplomat: nálepce Vlkova pokračovatele se brání. Je totiž spokojený doma na Moravě. A výzvy pro nového českého primase halí do obecných formulek.
Kardinál Vlk se letos na podzim chystá do důchodu. Skloňují se jména jeho možných nástupců, mezi nimi i to vaše. Říkají vám někteří věřící nebo kolegové, že Vlka byste měl nahradit právě vy?
O takových věcech se mezi sebou nebavíme, protože to není naše starost, a každý z nás má dost svých starostí. Je vidět, že o tom hovoří daleko více novináři než biskupové. Obecně si myslím, že pro úřad arcibiskupa pražského je vhodnější kandidát z Čech. Já jsem na Moravě spokojený. Pokud papež rozhodne, pak nezbývá než poslechnout, podobně jako když biskup přeloží faráře do jiné farnosti.
Proč si myslíte, že figurujete mezi horkými kandidáty?
Především neznám žádný seznam kandidátů. Pokud pan nuncius připraví nějaký návrh, který posílá do Říma, je to dokument tajný a není dopředu informován ani ten, kdo se v návrhu objeví. V obecné rovině může být kandidátem každý biskup a každý kněz České republiky, včetně řeholníků.
ČTĚTE TAKÉ: Nebyl jsem v roli arcibiskupa úspěšný, kaje se Vlk
Jaké by byly vaše priority v čele církve v Česku?
Naší prioritou by měl být pravdivý život s Kristem, jak jednotlivců, tak společenství, a velkorysé dělení se s druhými o to, co vírou získáváme, protože Písmo nám říká, že ty dary jsme dostali k tomu, abychom mohli být užiteční.
Kardinál Vlk o víkendu kriticky zhodnotil své úřadování ve funkci primase. Jak se na působení Vlka díváte vy?
Jednání se státem ve věci majetku není záležitost pražského arcibiskupa, ale biskupské konference. Pan kardinál byl po dvě období předsedou konference a vedl jednání se státem. Nyní druhé období vedu jednání já, ale ukazuje se, že na sestavě církevních vyjednavačů moc nezáleží, když politická reprezentace přes dobré snahy některých představitelů není schopná najít politickou podporu pro skutečně potřebné reformy společnosti, k nim také patří nový způsob financování církví. Navíc prioritou církve není majetkové vyrovnání, smlouva s Vatikánem, či svatovítská katedrála, ale život podle evangelia.
Jako pastýř Vlk nezklamal?
Musím vysoko hodnotit úspěšné snahy pana kardinála o obnovu diecézní struktury ochromené dobou komunismu, vybudování řady kostelů a pastoračních center, ale i služby pro širokou veřejnost v církevních školách a charitních zařízeních. Důležitá je pro místní církev také otevřenost světové církvi. Pan kardinál rozvinul významné aktivity pomoci v rozvojových zemích.
Další ze série rozhovorů s favorizovanými biskupy, konkrétně s Dominikem Dukou, zveřejníme zítra, tedy v pátek, v 08.00.
Foto: Robert Zlatohlávek