Nebyl jsem v roli arcibiskupa úspěšný, kaje se Vlk
27.09.2009 13:54 Aktualizováno 27.09. 15:20
Pražský arcibiskup Miloslav Vlk, jemuž končí mandát, nepovažuje skoro dvacetileté působení ve funkci za úspěšné. "De facto za těch dvacet let jsem na rovině církevněpolitické nedosáhl vlastně téměř nic," řekl v Otázkách Václava Moravce v České televizi.
Zmínil odklad majetkového vyrovnání státu s církvemi, nepřijetí novely církevního zákona i to, že svatovítská katedrála patří stále státu a že nebyla ratifikována česko-vatikánská smlouva.
"Můj úspěch nebo neúspěch vyrůstá z politické situace. Na naší straně - církve - byla vždycky ochota ...., ale nebyla dostatečná vůle na druhé straně - na straně politiků," vysvětlil důvody toho, proč problémy nebyly dosud vyřešeny.
Klaus nahrál optimismu
Vlk uvedl, že "tyto dluhy" předá svému nástupci. Současně však vyjádřil optimismus, že nyní by při jejich řešení mohly nastat změny. Odvolával se přitom na sobotní výroky prezidenta Václava Klause mimo jiné o tom, že křesťanské hodnoty musejí být základem našeho života.
Prezident je pronesl při setkání představitelů českého a společenského života s papežem Benediktem XVI., který je od soboty v České republice na třídenní návštěvě.
ČTĚTE TAKÉ: Kardinál Vlk: Mám ověřené, že letos můj mandát skončí
Fischer: Církev nebude kvůli krizi spěchat na vyrovnání
Vlk: Nový kabinet by měl navázat na Topolánkův
Podle Vlka by se politická reprezentace, která vzejde z příštích voleb, měla přihlásit k závěrům učiněným za kabinetu premiéra Mirka Topolánka (ODS). Jeho vláda chtěla vrátit zhruba třetinu majetku zabaveného po roce 1948 církevním řádům, zbytek měla nahradit finanční částka 83 miliard korun. I s úrokem by to bylo za 60 let asi 270 miliard.
Vláda však neměla ve sněmovně sílu tyto záměry prosadit a sněmovní církevní komise následně doporučila vládní návrh zákona o vyrovnání státu s církvemi nepřijmout.
Vlk se ztotožnil se sobotním vyjádřením premiéra Jana Fischera, který po setkání s vatikánským státním sekretářem Tarcisiem Bertonem prohlásil, že pro českou katolickou církev není s ohledem na současnou ekonomickou krizi prioritou majetkové vyrovnání se státem. Církev je připravena vyčkat s řešením této problematiky na hospodářské oživení, řekl. Postoj církve v neděli Fischer znovu ocenil.
Foto: Lucie Pařízková a Robert Sedmík
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.