Oranžovou přesilu hejtmanů přivítal na svém úřadu ve středu ministr dopravy Petr Bendl. Společně se zástupci jednotlivých krajů diskutoval o tom, jak zabezpečit financování regionální vlakové dopravy a uklidnit nespokojené železniční odboráře. Ti kritizují nedostatek peněz v oblasti krajské dopravy a hrozí stávkou.
Je to žalostný pohled: jen za loňský rok způsobil provoz drah v regionech "sekyru" přes tři miliardy korun. Ztrátu má krajům zalepit injekce ze státního rozpočtu. Tu však Bendl přislíbil pouze pro letošek.
"Bude to jednorázový příspěvek. Je otázka, nakolik je to jejich přání oprávněné. Pro příště musíme ale rozhodně najít systémové řešení," říká ministr.
ČTĚTE TAKÉ: Ministr dopravy Bendl ve vlaku: Je tady teplo a čisto
A první možnosti, jak zabezpečit financování regionálních vlakových spojů, zkoušel hledat dnes s jednotlivými hejtmany. Bylo to přitom vůbec první setkání po lednové rekonstrukci vlády mezi zástupci krajů a členem Topolánkova obměněného kabinetu.
Oranžová přesila
Ministr Bendl navíc čelil silné "oranžové přesile", po podzimních volbách všechny regiony vyjma Prahy ovládli sociální demokraté. Nad stolem se proto očekávalo vyhrocené jednání.
Úhlavní sok Bendla, nynější středočeský hejtman David Rath chyběl. Obě strany si proto výsledek schůzky nakonec pochvalovaly.
"K žádnému střetu nedošlo. Naopak to bylo velmi konstruktivní jednání. Společně jsme došli k několika variantám, jak v budoucnu řešit problémy v dopravě," pochvaloval si jihomoravský šéf Michal Hašek.
ČTĚTE TAKÉ: Oranžová mise splněna. ČSSD může vládnout s komunisty
Hejtmani podle něj vytvoří pracovní skupinu, která bude za realizaci jednotlivých návrhů zodpovídat. Za úkol bude mít projednat s Českými drahami náklady na regionální spoje či budoucí zavedení mýtného na silnicích II. a III. třídy.
Revize výdajů na vlakové spoje
Důkladnou revizi výdajů na spoje českých drah vyžaduje i Bendl.
"Ta čísla v řadě případů nejsou přesně podložena. Budu proto trvat na prověření všech toků peněz," varoval Bendl.
Dráhy tvrdí, že doprava v krajích se dlouhodobě potýká s nedostatkem peněz.
Kraje loni zaplatily celkem 4,7 miliardy, cestující přispěli částkou 2,7
miliardy.
ČTĚTE TAKÉ: Mýtné pro malé náklaďáky se oddálí. Asi na rok 2011
Celkové náklady však byly podle ČD 10,6 miliardy korun. Kraje jsou ochotny letošní platbu navýšit maximálně o výši inflace. Dohoda proto zatím nebyla uzavřena.
Hašek nicméně za hejtmany dodal, že kraje jsou připravené vypisovat otevřená výběrová řízení, do nichž by se mohli přihlásit i soukromí přepravci. "Pokud nedojde k dohodě s drahami, vážně uvažujeme i o této možnosti," uvedl.
Foto: Lucie Pařízková, ČTK, Jan Zatorsky