Kritika vlády
Organizace vyzývají Sobotku k přijetí syrských uprchlíků
26.11.2014 19:00
České nevládní organizace otevřeným dopisem vyzvaly premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby vláda přehodnotila svůj odmítavý postoj a přijala zraněné a nemocné syrské uprchlíky. Nevládní organizace se tak připojily k České biskupské konferenci (ČBK), která už dříve vládu kritizovala za její rozhodnutí nepřijmout z bezpečnostních důvodů syrské utečence s rodinami.
"Považujeme za velmi nešťastné, že po delším období příprav se vláda České republiky kvůli blíže nespecifikovanému riziku postavila proti původnímu návrhu ministerstva vnitra přijmout cca stovku syrských uprchlíků v rámci přesídlovacího programu," stojí v dopise Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty v ČR, které sdružuje 18 subjektů. Podle nich má Česká republika dostatečné kapacity na přijetí takového množství uprchlíků, protože počet žádostí o azyl v Česku je v porovnání s jinými evropskými zeměmi rekordně nízký a ČR má zkušenosti s přijímáním uprchlíků z válečných oblastí.
"Přijali jsme pod koordinací ministerstva vnitra příkladně 3500 uprchlíků z Bosny a Hercegoviny, tisícovku uprchlíků z Kosova, přijali jsme dobrovolně běžence z Uzbekistánu a několikrát z Barmy," připomněly nevládní organizace premiérovi. Se samotným výběrem osob pro přesídlení má dlouholetou zkušenost ministerstvo vnitra a samozřejmě Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, takže nesdílíme obavu z možného přijetí osob, které by měly být vyloučeny z mezinárodní ochrany podle příslušných vylučovacích klauzulí ženevské úmluvy, vyvrací organizace obavy z bezpečnostního ohrožení ze strany uprchlíků.
Vláda původně uvažovala o tom, že do Česka převeze zhruba 15 zraněných a nemocných syrských uprchlíků s rodinami na léčení. Na konci října ale rozhodla, že v rámci humanitárního programu MEDEVAC vyšle do Jordánska lékařské týmy, které budou uprchlíky operovat tam. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) tehdy krok kabinetu zdůvodnil možným bezpečnostním rizikem pro Česko.
"Nad tímto rozhodnutím vyjadřuji politování, jsem přesvědčen o tom, že léčba malé skupiny prokazatelně trpících humanitární krizí na Blízkém východě je v souladu se základními hodnotami, na kterých stojí naše společnost," kritizoval na začátku listopadu postup vlády generální sekretář ČBK Tomáš Holub a vyzval ji k přehodnocení stanoviska.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.