Česku hrozí mezinárodní ostuda. Ministerstvo dopravy si totiž v rozpočtu na příští rok zapomnělo vyčlenit částku na pravidelný příspěvek Evropské kosmické agentuře. Zhruba sedmdesát milionů korun tak horečně hledá jinde. Prý je vezme z úspor.
Už tři roky je Česko stálým členem Evropské kosmické agentury (ESA). V organizaci, jež je evropskou obdobou americké NASA, patří k respektovaným členům. Kvůli obyčejnému úřednickému šlendriánu nyní ale můžeme bleskově dostat nálepku nespolehlivce.
O co jde? Letos v létě se Česko zavázalo, že do výzkumných programů agentury pošle příspěvek ve výši zhruba osmdesát milionů korun. Drtivá většina peněz se měla za čas do Česka vrátit v podobě zakázek pro tuzemské podniky. Garantem, že příspěvek do ESA skutečně dorazí, se stalo ministerstvo dopravy. Podle plánů mělo částku zapracovat do rozpočtu na příští rok a počítat s ní jako nutným výdajem. Nestalo se.
"Dvě oddělení ministerstva si zkrátka nepředala včas informaci. Úsek, který má na starosti vesmírné programy nedal vědět ekonomickému oddělení a to proto nestihlo částku do rozpočtu zapracovat," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ člověk, který byl jakožto zaměstnanec ministerstva svědkem celého šlendriánu. Pozdní reakci ostatně potvrzuje i sám dopravní resort. "Ekonomické oddělení se skutečně dostalo k informacím o členském příspěvku až v době, kdy už mělo rozpočet schválený," tvrdí mluvčí úřadu Martin Novák.
Ministerstvo: Peníze dáme z peněz na advokáty
Podle mluvčího už ministerstvo problém řeší. V minulých týdnech zaslalo agentuře prvních deset milionů z celkového balíku a zbylých sedmdesát milionů hodlá najít v úsporách. "Omezili jsme v minulosti rámcové smlouvy s advokátními kancelářemi a z těchto ušetřených peněz bychom chtěli příspěvek doplatit," slibuje Novák. Pokud by se tak nestalo, bude mít Česko v Evropě zřejmě velkou ostudu. Platby jsou totiž součástí mezinárodních smluv.
Evropská kosmická agentura byla založena v roce 1975 a jejím hlavním posláním je průzkum vesmíru a jeho využití pro nejrůznější praktické účely. ESA má vlastní kosmodrom v jihoamerické Francouzské Guyaně, odkud do vesmíru vysílá rakety Ariane, které vynášejí na oběžnou dráhu kosmické družice. Zásobuje ale také mezinárodní vesmírnou stanici ISS, kam ve spolupráci s Rusy posílá své kosmonauty. Pod hlavičkou ESA je také evropský satelitní navigační systém Galieo sídlící od loňska v Praze. Aktivity ESA nejsou nijak levnou záležitostí; loni hospodařila s rozpočtem asi 3 miliardy eur.