Největší tuzemské deníky v sobotu komentují průběh prezidentské volby v podobném duchu - diváci podle nich viděli hlavně otravné a nedůstojné průtahy. Většina komentátorů už nepočítá s tím, že by se nakonec prezidentem mohl stát Jan Švejnar a vítězství připisují Václavu Klausovi.
Podle MF Dnes zákonodárci nabídli lidem pouze další kolo nekonečného politického handrkování, které normálního člověka čím dál více otravuje a unavuje. Jak proti tomu bojovat, ukázal ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který na schůzi usnul, píše deník.
Komentátor MF Dnes si klade otázku, zda při páteční prezidentské volbě vůbec šlo o kandidáty Václava Klase a Jana Švejnara. Domnívá se, že oba muži spíše posloužili politickým stranám jako rukojmí k vyřizování dalších účtů.
"Takřka v každém včerejším vystoupení znělo historickým Španělským sálem, že to senátorky, poslankyně, senátoři a poslanci dělají všechno pouze s ohledem na to, aby se pohled lidí na naši politiku konečně zlepšil. Což v některých případech znělo nejenom jako naprostý výsměch, ale i jako určitý druh hodně podivuhodného a nepochopitelného masochismu a obskurnosti," glosuje komentátor, který navrhuje exprezidentovi Václavu Havlovi, aby po dramatu Odcházení napsal další hru s názvem Naprosté politické zblbnutí.
Projevy: hnus, trapnost
Deník Právo píše, že volba prezidenta byla zahájena tradičním festivalem projevů. Byly to podle něj projevy výtečné, dobré, méně dobré a jeden, který se trapností vymykal jakékoliv kategorii. "Senátor Martin Mejstřík si zřejmě prostudoval příručku latinských úsloví, takže jimi projev špikoval jako tuhé hovězí," popisuje autor článku. Klaus podle Práva ve svém projevu otevřel dveře do včerejška a kochal se, zatímco Švejnar nabídl něco jiného - dát české společnosti nové hranice, nové šance. Projev Mirka Topolánka (ODS) byl "nanebepovýšením Klause" a Martin Bursík (SZ) "promluvil jako tvrdý vůdce opozice". Právo dodává, že ještě než se začalo volit, byl už první vítěz známý - zase vyhráli komunisté: to oni rozhodují o prezidentovi.
Lidové noviny se v komentáři s názvem "Hnus" vracejí k pátečnímu projevu expředsedy KSČM Miroslava Grebeníčka, jenž byl podle nich zážitkem pro otrlé. Autor článku píše, že už jsme si zvykli na to, že komunisté, kteří za první republiky šli do prezidentských voleb s heslem "Ne Masaryk, ale Lenin", dnes poměřují republiku masarykovskými tradicemi. Známe už podle něj také to, že komunisté, kteří Československo zavlekli do ruského područí, dnes mistrují ostatní ve vlastenectví. "
Ale že bude udavač a syn estébáka, který vyšetřovaným pouštěl do těla elektřinu, vyrážel jim zuby a zavíral do okovů, Janu Švejnarovi vykládat, že jsou vlastně blíženci, neboť otcové obou byli vláčeni tiskem, to jsme si představit neuměli," diví se. "S takovým člověkem se poslanci musí potkávat, vyjednávat a udržet se, aby mu neplivli do obličeje. Přiznejme si, že politika není snadné povolání," uzavírá.
Foto: ČTK