Když byli v opozici, ostře za zneužívání moci kritizovali sociální demokraty. Když se nyní chová podobně premiér Mirek Topolánek, omlouvají ho. Ještě před třemi lety vrcholní politici ODS označovali zneužívání vládní letky za „plivnutí do tváře lidem".
Rok 2004: Tehdejší sociálnědemokratický premiér Stanislav Gross nasedá do vládního vrtulníku a nechá se odvést na pohřeb hokejové legendy Ivana Hlinky. Měl prý nabitý program a jinak by poslední rozloučení v Litvínově nestihl. Tehdejší opozici ale neobměkčil. „Vzhledem ke stavu státního rozpočtu mi připadá let vrtulníkem jako plivnutí do tváře lidem," pravil v roce 2004 Ivan Langer, tehdy stínový a dnes skutečný ministr vnitra. „Považuji to za vrchol politického nevkusu," přidal se tenkrát místopředseda ODS Petr Nečas.
Rok 2007: Současný premiér Mirek Topolánek nechá odklonit vládní let z Bulharska do Innsbrucku. Po setkání s českým velvyslancem v Rakousku Janem Koukalem se přesouvá do hotelu Central v osmdesát kilometrů vzdáleném horském letovisku Sölden, kde je přistižen v lyžařském úboru. „Vláda má na starosti důležitější záležitosti," řekl Nečas (ODS) na otázku, zda se vláda zabývala nečekanou zastávkou letadla.
Členové ODS o Topolánkově výletu Poslanec Vlastimil Tlustý: „Myslím si, že soukromé cesty by se měly hradit ze soukromých zdrojů. Jinými slovy, že by se na ně neměla využívat vládní letadla." Hejtman Petr Bendl: „Je čistě na panu Topolánkovi, aby své jednání vysvětlil. Já si myslím, že to tak nebylo. Že to prostě mělo nějaké reálné opodstatnění." Senátor Josef Pavlata: „Pan Topolánek letěl podle mě na regulérní dopředu plánovanou schůzku s panem Koukalem a své cesty využil k tomu, aby se zastavil i v Innsbrucku." |
Toto srovnání dokládá, jak se změnil pohled ODS na privilegia, která s sebou nese vládní angažmá. A nejde jen o pohled. Politici ODS rychle přejali způsob argumentace socialistů, za něž je dříve kritizovali.
Rok 2002: Vláda na poslední výjezdní zasedání v Jihlavě přilétá vrtulníkem. Někdejší premiér Miloš Zeman tvrdil, že netuší, proč do horácké metropole letěl, když cesta autem trvá stejně. "Vojenští piloti musí tak jako tak v rámci cvičení či tréninku létat a je celkem jedno, jestli přitom vozí pytle s pískem nebo členy vlády. Není mezi tím podle mého názoru příliš velký rozdíl," reagoval na kritiku Zeman.
Rok 2007: Místopředseda ODS Nečas se pokouší obhájit premiérovo mezipřistání v Innsbrucku. "Jako dlouholetý stínový ministr obrany vím, že armádní letka a její piloti musí nalétat určitý počet hodin a musí absolvovat určitý počet startů a přistání podle určitých norem. Z toho pohledu je jedno, a teď se nechci pana premiéra dotknout, zda létají prázdní, s pytlem písku nebo s panem premiérem," zní den staré vystoupení vicepremiéra Nečase na tiskové konferenci po jednání vlády.
Jak (ne)odpovídal Úřad vlády Čtvrtek (15. 11.) TÝDEN.CZ: Vracel se premiér z Bulharska přes Innsbruck? Strávil v Alpách víkend? Mluvčí Jana Bartošová: Co premiér o víkendu dělá, je jeho soukromá věc. Nic vám k tomu neřeknu. TÝDEN.CZ: Byl premiér předminulý víkend v Innsbrucku? Vysadil ho tam vládní airbus? Co tam dělal? Lyžoval tam s Markem Dalíkem? Mluvčí: Opakuji, vaše otázky se týkají premiérova soukromí. Pátek (16. 11.) TÝDEN.CZ: Úřad vlády prý zadal 24. dopravní letce zahrnout do letového plánu zpáteční cesty z Bulharska mezipřistání v Innsbrucku. Je to pravda? Pokud ano, proč stroj letěl přes Innsbruck? Mluvčí: Bohužel vám z bezpečnostních důvodů nemohu poskytnout žádné informace o pohybu vládního letadla. Díky za pochopení. Pondělí (19. 11.) TÝDEN.CZ: Můžete se vyjádřit k financování zpáteční cesty z oficiální návštěvy Bulharska? Proč letadlo letělo přes Innsbruck? Mluvčí: Mezipřistání v Innsbrucku mohu potvrdit. Premiér se zde zúčastnil jednání v doprovodu velvyslance ČR Jana Koukala. O ochraně a způsobu dopravy nebudeme z bezpečnostních důvodů více informovat. TÝDEN.CZ: Čeho se schůzka týkala a proč proběhla v Innsbrucku, a ne na ambasádě ve Vídni či v Praze? Mluvčí nereaguje. Úterý 20. 11. TÝDEN.CZ žádá informace ohledně premiérovy cesty v říjnu do Paříže, kdy Mirek Topolánek přistoupil do letadla v Boloni. Mluvčí nereaguje. Úterý 20. 11., 18.39 Mluvčí vydala nové vysvětlení innsbrucké zastávky: „Jedná se o součást leteckého výcviku, která je hrazena z nákladů na běžný provoz. Piloti jsou navíc povinni splnit předepsaný počet letových hodin." |
Vicepremiér Nečas se rovněž snažil svést pozornost novinářů na případ bývalého šéfa Poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka ze sociální demokracie. "Zeptejte se pana Zaorálka, jak jako předseda sněmovny využíval například vrtulník ministerstva vnitra, zda náhodnou někdy i několikrát týdně nependloval mezi svým bydlištěm v Ostravě a Prahou," uvedl vicepremiér.
Premiér s novináři nemluví
Server TÝDEN.CZ získal v minulých dnech svědectví, která dokládají, že premiér Topolánek si skutečně zaletěl vládním airbusem do Innsbrucku zalyžovat. Zpáteční let z Bulharska, kde byl na státní návštěvě, odklonil do Alp. Podle oficiální verze Úřadu vlády kvůli schůzce s velvyslancem Janem Koukalem. Poté ještě Úřad vlády přišel s verzí, že se jednalo o součást leteckého výcviku.
ČSSD už proto vyzvala Topolánka, ať se omluví a náklady spojené s mezipřistáním zaplatí z vlastní kapsy. Topolánek se ale místo toho vyhýbá novinářům. Poté, co ve středu nepřišel na pravidelnou tiskovou konferenci po jednání vlády, zrušil ve čtvrtek i tiskový briefing, na němž měl představit změny v dopravě. Proč setkání s novináři zrušil, nevysvětlil.
Foto: Tomáš Nosil, Robert Sedmík