Otázka dne: zruší Ústavní soud poplatky u lékaře?
01.04.2008 10:40 Původní zpráva Aktualizováno 01.04. 13:20
Před Ústavním soudem se sešli zastánci a odpůrci poplatků u lékaře i dalších změn, které zavedl reformní zákon Topolánkovy vlády. Soud dnes projednává, zda zruší tu část reforem, které se týkají zdravotnictví.
Během dopoledne přednesli u soudu svoje argumenty zastánci i odpůrci poplatků ve zdravotnictví, poté soudci jednání do 13.30 přerušili. Zvažují, že na návrh šéfa poslanců KSČM Vojtěcha Filipa odpoledne vyslechnou ministra zdravotnictví Tomáše Julínka. Je pravděpodobné, že soudci dnes k verdiktu nedospějí.
Protiústavní a špatně schválené
Poslanci a senátoři KSČM a ČSSD požadují, aby byly zrušeny poplatky u lékaře. Jejich hlavním argumentem je, že regulační poplatky porušují ústavní právo na zdravotní péči. Podle nich se může stát, že si někteří lidé nebudou moci ošetření dovolit.
Šéf sociálnědemokratických poslanců Michal Hašek také soudu navrhl, aby vyslechl předsedu vlády Mirka Topolánka. Opozice totiž kritizuje i to, že reformní zákony prošly díky "přeběhlíkům" a byly projednávány nestandardním způsobem. "Právě Mirek Topolánek může nejlépe popsat, proč bylo původních sedm zákonů spojeno do zákona jediného," argumentoval Hašek.
Kvůli tomu, jak byl zákon schvalován, by měl být vyslechnut i Julínek. Procedurou schválení zákonů se přitom ústavní soudci zabývali už v lednu. Tehdy se dohodli, že přijetí zákona těsnou většinou a s pomocí přeběhlíků nebylo protiústavní.
VÍCE V ČLÁNKU: Reformy platí. Ústavní soud zamítl stížnost opozice
"Myslíme si, že kombinace obou argumentů, neústavnost při schvalování a porušení práva na bezplatnou péči, by mohla soudce přesvědčit," vysvětluje Vojtěch Filip, proč navrhl výslech ministra zdravotnictví.
Souboj zákonodárců
Kritiky reformy před soudem zastupují mimo jiné předsedové poslaneckých klubů Michal Hašek a Vojtěch Filip. Reformu hájí místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová a senátor Jiří Šneberger. K soudu se dostavil i ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, ale jednání pouze přihlíží.
Dá se očekávat, že ústavní soudci budou jednat dlouho. Nasvědčují tomu i vyjádření předsedy soudu Pavla Rychetského, který v neděli řekl, že mezi soudci nepřevažuje žádný jednotný názor a bude hodně záležet na argumentech obou stran při jednání.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.