Boj o levici
Ovládne Zeman celé Česko? Jeho strana stoupá
30.01.2013 06:18 Původní zpráva
Zemanovci mohou ještě zamíchat karty. Strana, kterou Miloš Zeman po svém odchodu z ČSSD založil, začala zaznamenávat výrazný nárůst žádostí o vstup do partaje. Prokáže-li se vysoký zájem i voličů, levicová část politického spektra by se mohla ještě zahýbat.
Strana práv občanů - ZEMANOVCI hlásí desítky zájemců o stranickou legitimaci. "Zaznamenáváme zvýšený zájem lidí, kteří vyplňují přihlášky. Je to napříč republikou," potvrdil on-line deníku TÝDEN.CZ místopředseda SPOZ Josef Baxa. Tendence následovat vítěze je podle politologů ale obvyklá.
"Nárůst členů strany je očekávatelný. Tak už to bývá, že část občanů se přiklání k vítězi, to není nečekaný trend," reagoval pro on-line deník TÝDEN.CZ politolog ze Západočeské univerzity Ladislav Cabada. "To, že SPOZ eviduje vyšší zájem o členství, není nic překvapivého, protože je to strana, která stojí na Miloši Zemanovi," myslí si i Kamil Švec z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze.
Pokud by zájem o "Zemanovu" stranu do následujících parlamentních voleb skutečně vydržel, má šanci získat i křesla v Poslanecké sněmovně. Nyní lze jen odhadovat, jak se budou preference strany vyvíjet a jak by případně strana koexistovala v rámci levé strany politického spektra společně s tradiční ČSSD i komunisty.
Levicová ústavní většina
"Pokud by si Strana práv občanů do příštích parlamentních voleb udržela svoji popularitu, kterou teď získává se Zemanovým nástupem do prezidentského úřadu, samozřejmě zamíchá se stranickým spektrem," řekl politolog Kamil Švec. Může podle něj nastat také situace, kdy levice ovládne s drtivou převahou obě komory Parlamentu.
"Může posílit levice, zvláště v návaznosti na současnou vládu, která není zrovna úplně populární. Dokážu si pak představit i takové výsledky voleb, že sociální demokracie, komunistická strana a zemanovci by mohli mít třeba i ústavní většinu v Poslanecké sněmovně," dodává. "V kombinaci s levicovým Senátem, kde má ČSSD a KSČM už dnes ústavní většinu, vede k celkem zajímavé situaci, navíc v čele s levicovým prezidentem," upozornil Švec.
Dilema ČSSD
Vývoj na levici může ovlivnit rovněž březnový volební sjezd sociálních demokratů, kam je nově zvolený prezident Miloš Zeman jako bývalý předseda ČSSD pozván. Jeho vztahy se svojí bývalou domácí partají za vřelé považovat nelze, zejména od éry Jiřího Paroubka v předsednickém křesle.
"Je to vnímáno z obou stran jako takový pokus o usmíření. Pokud by k takovému usmíření došlo, tak si troufám tipovat, že by došlo i k určitému sbližování mezi oběma stranami. Potom si myslím, že by zemanovcům na levici moc prostoru nezůstalo," myslí si politolog Ladislav Mrklas z Cevro Institutu.
Svoji roli podle Mrklase sehraje jistě i nové vedení sociální demokracie. "Kdyby ta roztržka měla pokračovat, bylo například navoleno nové vedení sociální demokracie, které by bylo výrazně nepřátelsky naladěné vůči novému prezidentovi, tak si dovedu představit, že se pro zemanovce otevírá velká možnost a velký manévrovací prostor stát se takovou proprezidentskou stranou a uhrát nějaký rozumný výsledek," odhaduje Mrklas.
Silný a mocný Zeman
Zlepšit vztah se sociálními demokraty se ale může podle Mrklase novému prezidentovi vyplatit. "Miloš Zeman se může vidět jako určitý architekt nějaké nové silné, možná i spojené levice, která pro něj bude mocenskou základnou a umožní mu buď v příštích prezidentských volbách obhájit mandát, nebo si vybrat svého nástupce. To je pro něj velmi lákavá situace," vysvětluje pro on-line deník TÝDEN.CZ.
"Na druhou stranu nebude chtít rozdělovat politickou scénu. Když to bude dělat, bude to dělat velmi obezřetně. A z toho důvodu se nedomnívám, že by vehementně podporoval svoji politickou stranu. To by pak vedlo k dalšímu tříštění politických sil," dodal politolog.
Výhodné kamarádství s Hradem
Záležet bude také na postoji ČSSD. "Je otázka, jestli Strana práv občanů bude prezidentskou stranou nebo to bude strana, kterou kdysi založil současný prezident," podotýká také odborník na stranické systémy Ladislav Cabada. "Pro ČSSD tak může být proto výhodnější s takovou stranou vyjednávat, protože současně otevírá cestu ke komunikaci přímo s prezidentem," dodává.
Podobně jako ukázaly parlamentní volby v roce 2010, elektorát zemanovců i sociálních demokratů je v podstatě stejný. Přátelství obou stran by tak vlastně mohlo sociálním demokratům pomoci v hledání koaličního partnera jinde než na pravici nebo u komunistů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.