Pacienti s onemocněním krve chystají protestní akci
08.11.2007 16:56 Původní zpráva
Skupina pacientů Ústavu hematologie a krevní transfuze zorganizovala na čtvrtek 15. 11. veřejné shromáždění před ministerstvem zdravotnictví v Praze. Serveru TÝDEN.cz to řekla jedna z hlavních organizátorů akce, pacientka ústavu Kateřina Gartside.
Očekává se účast kolem tisíce lidí z řad pacientů, lékařů a ostatního personálu ústavu. Touto formou chtějí pacienti protestovat proti administrativnímu sloučení ústavu se Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze. Odhodlali se k tomu při středeční schůzi, která se konala po odvolání ředitele ústavu Pavla Klenera ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem. Ústav by nyní měl dočasně vést zástupce ředitele, profesor Jan E. Dyr.
Ministerstvo považuje protest za neadekvátní a vyvolaný neoprávněným strachem pacientů. „Tento strach chápeme, ale způsobil ho bývalý ředitel Klener, byl to také jeden z důvodů, proč byl odvolán," řekl mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt. Ještě ve středu po odvolání se konala schůzka prvního náměstka Marka Šnajdra se zástupci pacientských organizací, například Koalice pro zdraví, na které se prý spousta věcí vyjasnila. Organizátory protestu zatím ministerstvo nekontaktovalo, nemělo k tomu prý možnost.
Iniciátoři protestní akce se podle svých slov obávají hlavně toho, že po sloučení s nemocnicí ústav nebude moci poskytovat péči v takovém rozsahu, jako doposud. Klinická oddělení zde spolupracují s výzkumnými laboratořemi, jejichž výsledky hrají klíčovou roli ve správném přizpůsobení léčby pacientů. Ministr Julínek se ale na středečním brífinku, bezprostředně poté, co odvolal profesora Klenera, proti tomuto tvrzení ohradil. Podle něj bude sloučení pouze administrativní, k ústavu se pouze připojí 1. interní klinika hematoonkologická z fakultní nemocnice. Ministerstvo garantuje, že se nezmění kvalita péče ani nerozbijí týmy.
Pacienti a jejich příbuzných jeho tvrzením ale nevěří. Myslí si, že ministr Julínek své názory přehodnotil až po rozdmýchání problému v médiích. Ve středu již také začali podnikat kroky k založení občanského sdružení, jehož hlavním cílem je zachování stávající úrovně a zlepšování péče o pacienty s onemocněním krvetvorby.
Už v pondělí, jako reakci na návrh Všeobecné fakultní nemocnice v Praze týkající se sloučení, uspořádali nemocní v čele s otcem pacientky ústavu Václavem Trojanem a léčenou Kateřinou Gartside tiskovou konferenci, na které představili své názory a rozdávali petici proti návrhu. Tu podepsalo už údajně na dva tisíce lidí, pacienti ji mohli podepsat i při kontrole na ambulanci ústavu. Toto byla také jedna z věcí, která se nelíbila ministru Julínkovi a která podle něj stála Klenera místo. Podle ministra měl takovému jednání, které prý zbytečně děsilo pacienty, zabránit.
Ústav by měl v prvním čtvrtletí příštího roku podle ministerstva pojmout 1. interní kliniku nemocnice - hematoonkologickou, kde se zabývají léčbou krevních chorob a rakoviny. Výsledkem mají být provozní úspory, kdy bude vše fungovat pohromadě, včetně společných přístrojů. Vzhledem k podobné povaze onemocnění, na která se obě pracoviště zaměřují, bude péče o pacienty snazší. Pro to, že je to dobrý krok, svědčí údajně i to, že nyní už bývalý ředitel ústavu Klener je zároveň přednostou této kliniky nemocnice.
Zároveň by měla zaniknout administrativa ústavu, která se posune pod fakultní nemocnici. Rozpočet ústavu, který je prý plně soběstačný, i jeho jméno, na něž jsou vázány akreditace, smlouvy a také přístup do mezinárodní krevní banky, to vše bude prý s jistotou zachováno.
Foto: profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.