Kdo zajišťuje bezpečnost temelínské jaderné elektrárny, proti které nejvíce bojují Rakušané? Paradoxně rakouská firma. Ta si nyní stěžuje na průběh tendru na ostrahu Dukovan.
Všechny rakouské blokády hranic, protestní demonstrace a petice nelze spočítat. Právě Rakušané se však starají o systém fyzické ochrany, sledují pohyb lidí a materiálu, dohlížejí na servery, digitální videa či řídicí jednotky systémů detekce a kontroly vstupů do jednotlivých objektů elektrárny. A právě její ostraha přitom zůstává jedním z nejčastějších terčů kritiky rakouských ekologů.
Podle informací časopisu TÝDEN by skutečnost, že Temelín střeží rakouská společnost, mohla ležet v žaludku i některým zpravodajcům tuzemského Úřadu pro zahraniční styky a informace. A to především kvůli možnosti, že se o případném ohrožení Temelína jako první mohou dozvědět nikoli Češi, ale právě Rakušané.
Ti přitom v roce 2008 přiznali, že takzvaný Rakousko-český protiatomový výbor (ÖTAAK) dostal počátkem desetiletí od hornorakouských úřadů v přepočtu více než milion eur na protitemelínský boj. Tedy přes 25 milionů korun podle tehdejšího kurzu. A v devadesátých letech se v Rakousku dokonce uskutečnilo takzvané podpisové referendum, ve kterém se celkem 915 220 občanů vyslovilo pro podmínění vstupu Česka do EU právě odstavením Temelína.
Nemají ani český web
O jakou firmu vlastně jde? Sice se jmenuje PKE ČR, s. r. o., a jejím aktuálním jednatelem je Jiří Muška z Rakovníka, nicméně stoprocentním vlastníkem je rakouská společnost PKE Electronics AG se sídlem ve Vídni. PKE ČR nemá ani české webové stránky.
Původní název společnosti zněl VildConsult, sídlila v pražské Haštalské ulici 6 a jednatelkami byly Marie Janků, Marie Nehybová a Miluše Pastrňáková. Muška do firmy vstoupil v roce 1997, stejně tak Erich Koppensteiner, rovněž bytem v Haštalské 6.
Robertu Chudomelovi, zaměstnanci PKE, jenž má v Temelíně systém zabezpečení na starosti, nepřijde nijak zvláštní, že elektrárnu hlídá firma ve vlastnictví Rakušanů. "Rozhodně si nemyslím, že by všichni Rakušáci byli proti Temelínu. Šlo přece hlavně o protesty zemědělců, alespoň co jsem viděl. Nadto ostraha Temelína je jenom jednou z mnoha našich aktivit."
Více informací čtěte v aktuálním vydání časopisu TÝDEN, který vyšel v pondělí 18. srpna 2014.