Už se těší na volby
Paroubek: Můj favorit na Hrad? Byl bych pro Zemana
26.10.2012 14:00 Rozhovor
Na otázku, koho podpoří v přímé volbě prezidenta, expremiér Jiří Paroubek (NS-LEV 21) stále odpovídá tajemně. On-line deníku TÝDEN.CZ ale v rozhovoru konečně přiznal, že to bude nejspíš Miloš Zeman, a to až ve druhém kole voleb. Daleko větším tématem je však nyní pro šéfa národních socialistů prohra v krajských volbách. Jeho cílem je teď sehnat dost sponzorů a v počtu členů dohnat TOP 09.
Neúspěch v krajských volbách jste nečekal. Máte pocit, že jste zklamal?
Výsledek naší strany v Ústeckém kraji, kde jsem byl lídrem kandidátky, považuji za svůj neúspěch. Čekal jsem, že se můžeme dostat do zastupitelstev dvou krajů, v ostatních krajích jsem výsledek více méně očekával, byla to především generální zkouška na volby do Poslanecké sněmovny. Věděl jsem, že v naprosté většině krajů nemůžeme mít takový výsledek, který bychom si přáli. A že jsem zklamal? Koho? Vždyť jsem za necelý rok vybudoval stranu s celostátní strukturou, vytvořili jsme propracovaný program, kandidovali jsme ve všech krajích a ve většině obvodů do Senátu. Výsledek voleb je pro nás poučením v tom smyslu, že si musíme připravit pro volby do sněmovny podstatně lepší finanční i personální základnu. Jsem přesvědčen, že když na to budeme mít čas, budeme mít úspěch. Také překonat bojkot veřejnoprávních médií je nezbytné, jsme parlamentní stranou.
Domníváte se, že jste možná nevsadil dobře na předvolební kampaň? Nebojíte se, že lidé mají vaší politiky dost?
Ani jedno, ani druhé. Jak může mít někdo dost mé politiky, když jsem jako premiér skončil v září 2006 a už prakticky dva a půl roku od odchodu z čela ČSSD nemám podstatný vliv na chod této země? Navíc si troufám tvrdit, že jsem byl úspěšným premiérem. Vždyť lidem se v době, kdy jsem byl v čele vlády, žilo nepochybně daleko lépe než dnes. Tak například DPH na potraviny či léky bylo tehdy pět procent. Teď už je téměř trojnásobné a ještě poroste. Naši volební kampaň alespoň v soukromých rozhovorech řada lidí, kteří mají povědomí o volební kampani, hodnotí jako jednu z nejsrozumitelnějších a nejlépe provedených. Na náš volební výsledek ale měly nepochybně vliv průzkumy zpracovávané pro veřejnoprávní Českou televizi a Český rozhlas. V zásadě nikde, ani v Ústeckém kraji, jsme se nedostali do předvolebních debat. Tyto průzkumy kartelu výzkumných agentur, jak já je nazývám, tedy STEM, který dlouhodobě spolupracuje s ČSSD, SC&C, zde je spolupráce s ODS, a PPM Factum, nás odsuzovaly k titěrným výsledkům. Chápu občany, kteří nám svůj hlas nakonec nedali, protože byli přesvědčováni, že nemáme žádné šance. Lidé nechtěli, aby jejich hlas propadl.
Kolik peněz jste utratil za volební kampaň?
To číslo budeme dále zpřesňovat, ale jde o částku okolo pěti milionů korun.
Poučil jste se? Změníte před volbami do sněmovny strategii?
Poučení je zejména v tom, že naši lidé vidí nelítostnou realitu politiky a politického souboje v České republice. Já dnes vím, že dvě třetiny našich kandidátů jsou použitelné pro příští volby do Poslanecké sněmovny. Víme ale také, že se musíme zaměřit na zpevnění naší finanční základy. Připomínám, že na rozdíl od jiných stran nejsme závislí na penězích od státu, ale na tom, co si sami seženeme od sponzorů. Budeme samozřejmě hledat do strany další kvalitní lidi, regionální osobnosti a lidi, kterých si veřejnost váží.
Neuvažujete o tom, že byste se spojil s nějakým dalším politickým subjektem a kandidoval spolu s ním?
V tuto chvíli o takových aliancích neuvažujeme. Jsme sebevědomou stranou, která má vlastní program, ideové základy, tradici a historii.
Kolik členů již má vaše strana, případně pracujete na jejím dalším budování? Jak? Uvažujete o sestavení stínové vlády?
V naší straně už je okolo 1500 členů. To nepovažuji za špatné číslo, ale určitě budeme chtít dále růst, abychom se svou velikostí v krátké době vyrovnali například TOP 09. Jako realistické bych viděl dosažení počtu tří až pěti tisíc členů. Pochopitelně v rozumném časovém horizontu, nejlépe do voleb. A k té stínové vládě: chtěl bych ji v krátké době ustavit. Jsem totiž přesvědčen, že naši odborní mluvčí zejména v některých oborech strčí do kapsy jak ministry skutečné vlády, tak i ministry stínové vlády hlavní opoziční strany, tedy ČSSD.
Máte už jasno v tom, kterého kandidáta budete podporovat v přímé prezidentské volbě?
Podpoříme zřejmě až kandidáta ve druhém kole volby. Určitě to bude kandidát levice. Ze současných prezidentských kandidátů není příliš na výběr. Jako jediného relativně přijatelného kandidáta vidím v tuto chvíli Miloše Zemana. Nemusím se s Milošem mít rád, řadu věcí bych mu mohl vyčítat, ale zkrátka je to jediný kandidát z celé řady, který něco v životě udělal pro republiku. Z mého pohledu byl kandidátem, kterého bych byl ochoten dopředu podpořit,Jan Švejnar, ale ten se stáhl.
ČSSD koketuje s myšlenkou, že zruší bohumínské usnesení. Bylo by to možné i za vás, pokud byste zůstal šéfem strany?
V minulosti jsem ještě v pozici předsedy ČSSD definoval, za jakých okolností by byla možná vládní spolupráce sociální demokracie a komunistické strany. Mimo jiné jsem říkal, že KSČM by se musela čelem postavit k tomu, co zde komunisté napáchali zejména v 50. letech. Museli by také vyjádřit pozitivní vztah k Evropské unii a NATO, tedy k organizacím, jejichž plnohodnotnými členy jsme. A samozřejmě vyjádřit se jasně pro nedotknutelnost osobního vlastnictví. Pak by taková spolupráce možná byla.
O čem si myslíte, že vypovídá fakt, že komunisti získali v letošních krajských volbách největší podporu od roku 1989?
Občané chtěli volit stranu protestu, a tou byli komunisté a nikdo jiný. To je zřejmé. Pravice zaznamenala zdrcující ztráty. Ale všimněte si, že i ČSSD ztratila oproti volbám v roce 2008 přes 400 tisíc voličů a 13 procent hlasů. To není jen tak. Sociální demokraté prostě svým chováním zejména v některých krajích, jako například v Ústeckém, Libereckém či Středočeském, přestali být důvěryhodnou alternativou. Občané ale na druhé straně, alespoň co mi říkali v průběhu předvolební kampaně, nechtěli příliš rozdělovat a oslabovat levici. I proto nezaznamenaly menší strany, jako jsou národní socialisté, výsledek, který by si přály.
Co považujete za svou největší politickou chybu? Negativní ohlasy vzbudila především vaše reakce na CzechTech. Zachoval byste se s odstupem let jinak?
Ve své kariéře jsem zažil velkou řadu menších i větších proher, ale vždy jsem byl spojen s projekty, které měly úspěch. Sociální demokracii jsem například vytáhl z podobné situace, ve které se dnes nachází ODS. Z 10 procent tehdejší podpory v dubnu 2005 to byla za rok strana s 33 procenty hlasů, do čtyř let to byla nejsilnější strana v zemi. Zrovna při CzechTeku je mi přičítána role ďábla, který nechal zmlátit mladé lidi někde na louce. Na to nemůže mít premiér v žádné demokratické zemi vliv. Je to stejné, jako když nás za starého režimu ve školách učili, že "Masaryk nechal střílet do dělníků". To je také nesmysl. Stejně tak o mně Kubice tvrdil různé sprosťárny, kterým pár dnů před volbami řada lidí uvěřila. Za šest let se nic z toho neprokázalo. Jindy o mně zase tvrdili, že jsem s Petrem Bendou uskutečnil pumový útok v Chorvatsku. Shodou okolností zase před volbami. Všechno to jsou kecy a estébácké žvásty. Ani na zásahu na CzechTeku jsem neměl žádný podíl. To, že jsem jako premiér dodatečně podpořil zákonný zásah policie, nebyla chyba. Měl jsem odpovědnost za stát. A stát, to je především právo a pořádek.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.