Paroubek v kauze gripenů obvinil Kalouska a Šloufa
04.02.2010 18:13
V kauze údajných úplatků při plánovaném nákupu stíhaček Jas-39 Gripen jsou podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka zapojeni nynější místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek a lobbista Miroslav Šlouf. Kalousek obvinění ostře odmítl. Paroubka vyzval, aby své tvrzení buď doložil, nebo se mu omluvil.
"Pokud by měli hledat ve skutečnosti pánové z ODS klíč k řešení této pseudokauzy, tak skutečné nitky vedou k pánům Kalouskovi a (spolumajiteli firmy Omnipol Richardu) Hávovi a také k panu Šloufovi," řekl Paroubek.
Všechny tři muže označil za politické spojence občanských demokratů. Zdůraznil také, že sám v době, kdy kauza gripenů vznikla, ve vysoké politice nebyl. Občanským demokratům Paroubek vyčetl, že ve sněmovně případ gripenů nadnesli, potom ale prý utekli od diskuse o ní.
Certifikát zbabělého lháře
"Musím se vším důrazem odmítnout takové sprosté a ničím nepodložené obvinění. Dá se z něj nanejvýš usuzovat, koho pan Paroubek pokládá za svého největšího konkurenta ve volbách," reagoval na Paroubkova slova Kalousek.
Výběrové řízení při nákupu gripenů prý nemohl ovlivnit, protože nebyl členem vlád ČSSD vedených Milošem Zemanem a Vladimírem Špidlou a neúčastnil se rozhodování o nákupu. "Pan Paroubek nechť svá tvrzení doloží, nebo ať se omluví. Neučiní-li ani jedno, ani druhé, sám si vystavil certifikát zbabělého lháře," řekl.
Kalousek byl ekonomickým náměstkem ministra obrany v roce 1997, kdy vláda přijala novou koncepci armády a schválila, že nahradí dosluhující ruské migy novými stíhačkami. O rok později na ministerstvu skončil.
Šéf poradců Šlouf
O nákupu 24 gripenů rozhodla v roce 2002 sociálnědemokratická vláda Miloše Zemana, pro kterého pracoval jako šéf poradců Šlouf. Záměr nakoupit stíhačky ale neschválil parlament. Další vláda ČSSD pod vedením Vladimíra Špidly od nákupu gripenů odstoupila, v roce 2004 ale schválila pronájem čtrnácti strojů na deset let za 19,6 miliardy korun.
ČTĚTE TAKÉ: Prošetřete dodávky gripenů, vyzval Topolánek Pecinu
Vesecká nařídila kontrolu úplatkářské kauzy kolem gripenů
Předseda ODS Mirek Topolánek ve středu vyzval ministra vnitra Martina Pecinu, aby podnikl kroky k co nejrychlejšímu prošetření dodávek gripenů. Pecina by podle Topolánka měl zohlednit nedávné výsledky vyšetřování kauzy v Británii. Zdejší protikorupční úřad minulý týden obžaloval bývalého agenta britského zbrojařského koncernu BAE, rakouského obchodníka Alfonse Mensdorffa-Pouillyho, kvůli korupci kolem prodeje gripenů do Česka, Maďarska a Rakouska.
V roce 2007 zveřejnila švédská televize záběry Zemanova ministra zahraničí Jana Kavana, který jim v rozhovoru natočeném skrytou kamerou řekl, že při obchodu s gripeny dostala úplatky řada vysokých českých politiků. Později ale vše popřel.
Podle švédské televize najala společnost BAE prostředníky, kteří měli za provizi zajistit souhlas odpovědných českých činitelů s obchodem. Dostali prý i v přepočtu tři miliardy korun, z nichž měly být poskytovány i úplatky. Za prostředníky televize označila mimo jiné Mensdorffa-Poillyho a Hávu.
ČSSD: ODS kauzou jen zdržuje
Česká média v minulosti spekulovala, že určitou roli v kauze gripenů hrál i Šlouf.
ČSSD ve středu odmítla souvislost mezi svými současnými představiteli a kauzou gripenů. Její představitelé obvinili ODS, že aféru nadnesla jen proto, aby mohla zdržovat jednání sněmovny a zamezila tím schválení sociálnědemokratických předloh.
ČTĚTE TAKÉ: FBI dostává na stůl i kauzu gripen
Vyšetřování nákupu gripenů se vleče roky. Kdy skončí?
Kauzou údajných úplatků při jednání o dodávkách gripenů se v ČR dvakrát zabývala protikorupční policie. Ani v jednom případě však nepadlo obvinění a obě šetření skončila odložením. Naposledy se tak stalo koncem loňského roku. Nyní kauzu kontrolují státní zástupci z Nejvyššího státního zastupitelství.
Foto: Jan Schejbal, Karel Šanda, Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.