Povodňová situace ve středních Čechách se podle hejtmanky Petry Peckové (STAN) mírně zhoršila, ale zvládne se. S nějakým druhem vysoké vody bojuje celý kraj s výjimkou Rakovnicka. Nejhorší situace je na Sázavě, která dosáhne maxima během dneška, řekla Pecková novinářům po dnešním jednání krajského krizového štábu a povodňové komise.
"Musím říct, že ta situace se zase mírně zhoršuje. Ale já věřím, že ji zvládneme a že snad budeme vědět dnes večer, že nás zase čeká zlepšení a klidnější noc," uvedla Pecková. Podotkla, že v extrémním stupni ohrožení je nyní 14 obcí s rozšířenou působností, zatímco v neděli jich bylo devět. "Podle současné situace je nízký stupeň nebezpečí pouze v obci s rozšířenou působností Rakovník," dodala.
Na třetím povodňovém stupni je Sázava v Kácově na Kutnohorsku a Nespekách na Benešovsku. Nikdo tam podle hejtmanky zatím nemusel být evakuován. Objekty jsou zabezpečené pytli s pískem, někde se řeší ucpávání kanalizace.
Místní starostové podle Peckové přesně vědí, které objekty jsou ohrožené. Pokud hrozí zaplavení budov, jde o například o mlýny, chatové osady a objekty, které jsou blízko vody. "Musím říct, že je to na hraně, voda je těsně před těmi objekty, v rámci možností jsou zabezpečené," řekla Pecková.
Ve Zruči nad Sázavou platí stále druhý stupeň, ale toto město má podle hejtmanky velmi dobrá protipovodňová opatření a voda by se tam ani při dalším vzestupu hladiny neměla dostat do obydlených částí. Na větší vodu je dobře připraven také Mělník, kde je nyní třetí stupeň. Problémy jsou spíš v obcích pod městem. Potíže se také objevují u drobných vodních toků, třeba se rozlil Vranivodský potok v Kluckých Chvalovicích na Kutnohorsku a lidé z deseti domů se museli přestěhovat k příbuzným.
Noc na dnešek byla podle Peckové pro hasiče klidnější než ta předchozí. Zásahů kvůli povodním už nebyly stovky, ale desítky. Od středy by nemělo pršet a má být slunečno.
Policie podle hejtmanky nezaznamenala žádné protiprávní jednání a nikdo není pohřešován. Středočeský kraj nadále organizuje přípravu pytlů s pískem v Říčanech u Prahy. Do jejich plnění se zapojili vězni z vinařické a příbramské věznice. "Máme k dispozici asi 2500 naplněných pytlů, ještě si je obce odvážejí," dodala Pecková.
Hejtmanství také vytvořilo databázi dobrovolníků, do níž se přihlásilo už asi 160 lidí. Podle Peckové je lze poskytnout dalším regionům, kde budou potřebnější.