Nový ministr spravedlnosti Robert Pelikán chce zrychlit a zkvalitnit trestní řízení a v rámci regulace exekucí zamezit obchodu s lidskou chudobou. Řekl to poté, co jej premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) oficiálně uvedl do úřadu. Předseda vlády pokládá za další priority resortu například snížení nákladů na vězeňství, posílení elektronizace justice, nový zákon o státním zastupitelství či novelu občanského zákoníku.
Sobotka podotkl, že před Pelikánem stojí řada úkolů. "Úkoly jsou mi známé. Ačkoliv jsou mimořádně náročné, tak se jich nebojím a věřím, že se mi je podaří zvládnout," reagoval pětatřicetiletý ministr, který na ministerstvu od loňského léta vykonával funkci prvního náměstka pro legislativu a justici.
Za své hlavní cíle označil vedle problematiky exekucí také boj s insolvenčními mafiemi a zlepšení trestního řízení, aby netrvalo tak dlouho a aby lidé neměli pocit, že nejzávažnější zločiny zůstávají nevyšetřeny. Stejně jako dříve jeho předchůdkyně Helena Válková (ANO) řekl, že je třeba navrátit veřejnosti důvěru v justici.
Velké personální změny prý v úřadu nechystá. Prvního náměstka mít nebude, protože služební zákon už s tímto postem nepočítá. Ve funkci legislativního a justičního náměstka nahradí Pelikána Michal Franěk, dosavadní vrchní ředitel legislativní sekce.
Podle Sobotky je pro Pelikána "spíše výhodou", že na ministerstvu už působil v roli náměstka. "Jsem přesvědčen o tom, že resort v celé šíři zná. Může se věnovat prioritám, které jsou evidentní a vyplývají z programového prohlášení a legislativního plánu vlády," konstatoval. Dodal, že "první novely už jsou na dohled".
Ministerstvo by podle premiéra mělo nastavit přísná pravidla k zabránění zneužívání exekucí a přicházet v této oblasti s vlastními návrhy, protože v uplynulých měsících je předkládali spíše poslanci. Pelikán k tomu poznamenal, že poslanecké návrhy obsahují mnoho myšlenek, které ministerstvo zákonodárcům "nesobecky zapůjčilo", aby urychlilo proces přijetí změn.
Premiér upozornil, že v nejbližších týdnech bude také zapotřebí dotáhnout do konce realizaci dohody státu se soudci ohledně jejich platů a nový zákon o státním zastupitelství. Z dlouhodobějších plánů zmínil zavedení elektronických náramků pro odsouzené, které by podle něj mohlo výrazně přispět ke snížení nákladů vězeňství i k jeho humanizaci.
Pelikán ve funkci nahradil Válkovou, která rezignovala k 1. březnu. Oba vybralo hnutí ANO. Prezidentovi Miloši Zemanovi řekl při svém dnešním jmenování na Hradě, že se řízení resortu ujímá s pokorou, odvahou a odhodláním.
- Datum a místo narození: 18. října 1979, Praha
- Vzdělání: Právnická fakulta UK v Praze (titul Ph.D. od 2011) - Dosavadní funkce: první náměstek ministryně spravedlnosti, úsek justiční a legislativní (od června 2014) - Kariéra: po studiích nastoupil do advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný a spol. (2002-2007); od roku 2004 přednáší na katedře občanského práva Právnické fakulty UK v Praze; v roce 2007 složil advokátskou zkoušku; v letech 2007 až 2009 pracoval v advokátní kanceláři Linklaters a následně byl partnerem v advokátní kanceláři Vrána & Pelikán (2009-2014); od února 2014 do června téhož roku řídil právní sekci ministerstva financí - Rodina: jeho matka, profesorka obchodního práva Irena Pelikánová, působí od května 2004 jako soudkyně Tribunálu Soudního dvora EU; otec Dragutin Pelikán přednášel na pražské právnické fakultě právní dějiny se zaměřením na ruskou právní historii; je rozvedený, má syna.
Ostatní: - Za prioritní úkoly v resortu Pelikán pokládá nový zákon o státním zastupitelství, problematiku exekutorů či insolvencí a strategii justice. Podle svých slov hodlá kontinuálně pokračovat v práci své předchůdkyně, ministryně Heleny Válkové (ANO), s níž chce mnohé záležitosti nadále konzultovat. - Jako náměstek měl na ministerstvu spravedlnosti na starost novelizaci občanského zákoníku. Ten Pelikán hlasitě kritizoval už předtím, než nabyl počátkem roku 2014 účinnosti. Ve čtyřčlenné expertní komisi, s níž Pelikán změny zákoníku konzultuje, zasedá jeho matka Irena Pelikánová. - V polovině loňského srpna vyvolal pozornost spor mezi náměstkem Pelikánem a nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem, který se týkal změn v návrhu zákona o státním zastupitelství. Zeman se veřejně ohradil proti Pelikánovým úvahám o tom, že žalobci mají být více kontrolováni exekutivou, aby z nich nevznikla "čtvrtá moc ve státě". - Ve funkci prvního náměstka ministryně spravedlnosti nahradil Pelikán loni v létě Hanu Marvanovou, která odešla kvůli sporům s ministryní Válkovou. Už tehdy se v tisku objevily úvahy, že Pelikán časem Válkovou v čele ministerstva nahradí. - Specializuje se na problematiku obchodních společností, závazkového práva, práva hospodářské soutěže a řešení sporů. - Jako advokát zastupoval mimo jiné rodinu, jejímuž synovi v létě 2009 amputoval eskalátor v pražském metru tři prsty. Později například hájil město Karlovy Vary ve sporu se skupinou firem o vlastnictví sportovně-kulturního centra KV Arena. - V srpnu 2012 jej ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) nominoval na člena rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Ministr ale posléze Pelikánovu nominaci stáhl. V tisku se spekulovalo o tom, že důvodem byl Pelikánův blog, na kterém advokát kritizoval politiku vlády, jejího premiéra Petra Nečase (ODS) a ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). - Na podzim 2013 se stal členem Rady ekonomických poradců hnutí ANO. V médiích se tehdy spekulovalo o tom, že se Pelikán stane ministrem spravedlnosti. Šéf hnutí Andrej Babiš si však Pelikána vzal s sebou na ministerstvo financí jako ředitele právní sekce. - Rád jezdí na kole a cvičí jógu.
|