Hrad tak úporně pátrá po selháních novináře Ferdinanda Peroutky v době okupace, až při zveřejňování jeho textů zapomněl na autorská práva.
Při tažení proti legendě české žurnalistiky dělá Hrad chybu za chybou. Nejprve si prezident Miloš Zeman vymýšlel, že Ferdinand Peroutka napsal článek "Hitler je gentleman". Pak mluvčí Jiří Ovčáček na stránkách Hradu za jedno z pochybení novináře vydával článek, za který Peroutka skončil v koncentračním táboře. Teď se ukazuje, že si prezidentská kancelář osvojuje, co jí nepatří.
"Publikují články mého dědečka, aniž požádali o souhlas," řekla Terezie Kaslová, dědička autorských práv po Peroutkovi. "Je tu možnost, jak jim to zatrhnout. Já ale nechci, aby to byla voda na jejich mlýn a aby pak šířili, že chci zatajit, co Peroutka psal."
Lidé ji o povolení citovat žádají i v případě použití pouhých úryvků. Souhlas obvykle poskytuje bezúplatně. Jen v případě celých knih žádá peníze, jde podle ní o symbolické částky. "Souhlas bych poskytla také Hradu, i když se pokoušejí mého dědečka dehonestovat," tvrdí Kaslová. Teď ale zvažuje, jaké kroky učinit. Zatím nepočítá s tím, že na prezidentskou kancelář podá žalobu. "Opravdu mi nejde o cenzuru nebo o peníze, ale o slušnost. Je otázka, zda se jí od prezidenta dočkám."
Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček neuvažuje o tom, že by požádal Kaslovou o povolení alespoň dodatečně. Namísto vysvětlení svého postupu poslal výňatek z autorského zákona, který v případě vědeckého, odborného nebo kritického textu umožňuje zveřejnit také celé dílo drobného rozsahu.
* Má prezidentův mluvčí další argumenty?
* Uspěl by, kdyby došlo na soudní spor?
* Jak vnímá celou kauzu vnuk původního vydavatele časopisu Přítomnost Martin Jan Stránský?
CELÝ ČLÁNEK SI MŮŽETE PŘEČÍST V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 18. KVĚTNA.