Spodní část Václavského náměstí je čtvrtý den pěší zónou. Řidiči ani chodci si zatím úplně nezvykli. Prvně jmenovaní vytrvale najíždějí do zákazu vjezdu, ti druzí se zatím na nově zpřístupněné náměstí bojí vstoupit.
Spíš než pěší zónu připomíná nyní spodek Václaváku čerstvě umytou silnici. Asfaltová vozovka od Jindřišské ulice k Můstku zeje prázdnotou. Nejsou tu auta, což je vzhledem k zákazu vjezdu v pořádku, ale ani lidé. Ti se totiž drží zajetých návyků a hrnou se po přecpaných chodnících. Na nově zpřístupněnou ulici se chodci zatím bojí vstoupit. Tedy až na chodkyni Kateřinu Bečkovou, která si jako jedna z mála vykračuje přímo prostředkem asfaltové plochy. "Je to fajn změna. Myslím si, že tu auta nemají co dělat, střed města by měl být hlavně pro lidi," libuje si. A není sama. Zřízení pěší zóny na části nejznámějšího pražského bulváru vítá každý oslovený pěší. Někteří o čerstvé novince ani nevědí a pěší zónu proto stále přecházejí po zrušených chodnících.
Řidičí úpí. Přišli o zkratku centrem města
Zatímco pro chodce jde o veskrze příjemné zvykání, řidiči zažívají za volantem infarktové situace. Řada z nich se o změně režimu dozvídá až od policejních hlídek. "Tudy nemůžete projet, otočte to a jeďte ulicí Politických vězňů," naviguje v nově zaslepené Jindřišské ulici jednoho z šoférů hlídkující strážník. "A tohle dělám tak stokrát za den," povzdychne si.
Právě zaslepení Jindřišské ulice způsobilo motoristům největší neznáze. Ze světa jim totiž zmizela zaručená zkratka přes centrum města z magistrály do Žitné ulice. V případě zácpy na obou zmíněných tazích jim doteď mohla ušetřit i více než deset minut. Nyní se motoristům prakticky nevyplatí hlavní silnice opouštět. Centrem města by se museli doslova proplést, čímž si časově vůbec nepomohou. Objízdné trasy jsou navíc značně přetížené.
Druhá policejní hlídka uprostřed náměstí se potýká především se zásobovacími dodávkami. Ty nově smějí do spodku Václaváku jen od pěti do deseti hodin ráno. Když přijedou později, mají smůlu. Zásobovači zvyklí jezdit na náměstí po celý den tak nesou nekompromisní opatření velmi špatně. "O hádky tu vážně nemáme nouzi, ale nedá se nic dělat. Když to funguje jinde v Evropě, proč by to nemělo fungovat v Praze," říká jeden z městských strážníků. Dolů na náměstí pouští dále jen taxíkáře jedoucí k tamním hotelům, vozidla integrovaného záchranného systému a auta s povolením městské části. Strážníci mají být na náměstí a v přilehlých ulicích zhruba čtrnáct dní. Pokud by se ani poté situace nezklidnila a řidiči si na novou situaci nezvykli, může být doba jejich působení prodloužena.
Návrat tramvaje na náměstí nechceme, hyzdila by ho, tvrdí městská část
Stavební úpravy, které by spodní část náměstí proměnily v klasickou pěší zónu bez obrubníků s dlažbou v jedné úrovni, se v nejbližší době neplánují. Prostor se výrazně promění až v roce 2014, kdy se má náměstí revitalizovat podle projektu architektonického ateliéru Cigler Marani. Výrazná přestavba náměstí počítající s novými stromořadími, celkovým předlážděním i zrušením parkovacích míst v horní půli, musí do té doby získat všechna potřebná povolení.
Otázka se zatím vznáší nad případným návratem tramvají do horní části náměstí. Pohrává si s ním magistrát, který nechá novou trať zapracovat do územního plánu. Slibuje se od ní, že uleví přetíženému uzlu I. P. Pavlova. O návrat tramvají na Václavák po více než třiceti letech ale bude zřejmě ještě boj. Dlouhodobě proti je totiž Praha 1. Tramvaje odmítá především z estetických důvodů. Trakční vedení by hyzdilo pohled na náměstí.