<span>"Pět na stole v českých"</span> se možná vrátí k soudu

Domácí
3. 7. 2009 11:59
Doležel nemá vyhráno. Pět na stole v českých se asi vrátí k soudu.
Doležel nemá vyhráno. Pět na stole v českých se asi vrátí k soudu.

Doležel nemá vyhráno. Pět na stole v českých se asi vrátí k soudu.Pražský městský soud se zřejmě bude muset znovu zabývat kauzou známou jako "pět na stole v českých". Někdejšího tajemníka českých premiérů Zdeňka Doležela sice v únoru již podruhé zprostil obžaloby z pokusu o podvod, odvolací pražský vrchní soud ale podle mluvčího Jana Fořta rozhodl v polovině června v neveřejném zasedání.

Zpravidla to znamená, že rozsudek ruší a kauzu vrací k novému projednání.

Žalobci viní Doležela z toho, že si řekl polskému lobbistovi Jacku Spyrovi o pětimilionový úplatek za to, že ovlivní privatizaci Unipetrolu, i když do ní zasáhnout nemohl. Prvoinstanční senát Doležela v únoru osvobodil s tím, že nebylo prokázáno, že by se stal skutek popsaný v obžalobě.

ČTĚTE TAKÉ: Pět na stole v českých: soud Doležela podruhé osvobodil

Ke stejnému závěru dospěl pražský městský soud i loni v lednu, i tehdy ale pražský vrchní soud rozsudek zrušil a případ vrátil k novému projednání.

Doležel si podle obžaloby v roce 2005 na schůzce s polským lobbistou Spyrou řekl o úplatek pět milionů korun za to, že dostane zpět do hry o privatizaci chemického holdingu Unipetrol společnost Seta, za kterou Spyra lobboval.

Údajný podvod podle spisu spočíval v tom, že takovou pravomoc ve svém tehdejším postavení neměl a privatizace již byla v době schůzek téměř rok ukončena. Několik setkání obou mužů natočila skrytou kamerou televize Nova a odvysílala je ve svém pořadu Na vlastní oči.

"Pět na stole v českých" v bodech 
28. dubna 2004 - Vláda schválila prodej státního podílu (63 procent) v holdingu Unipetrol polskému koncernu PKN Orlen.
8. srpna 2005 - Polský deník Rzeczpospolita napsal, že PKN Orlen se v roce 2004 zavázal prodat část Unipetrolu majiteli Agrofertu Andreji Babišovi pod cenou za to, že přesvědčí české politiky, aby při privatizaci rozhodli ve prospěch PKN. Zrušení smlouvy by vedlo k pokutě zhruba 2,2 miliardy korun. Případ začala vyšetřovat krakovská prokuratura.
28. srpna 2005 - Česká televize (ČT) uvedla, že ředitel kabinetu premiéra Jiřího Paroubka Zdeněk Doležel (ČSSD) opustil funkci pro podezření z korupce. Jeho odchod údajně souvisel s privatizací Unipetrolu koncernem PKN Orlen. Doležel se dle ČT kvůli privatizaci sešel s polským lobbistou Jackem Spyrou.
30. srpna 2005 - Televize Nova odvysílala reportáž, podle které si Doležel při rozhovoru se Spyrou řekl o úplatek pět milionů korun slovy "pět na stole v českých". Chtěl ho prý za to, že dostane zpět do hry o Unipetrol společnost Seta, za kterou Spyra lobboval. Seta, na kterou měl údajně úzké vazby podnikatel Tomáš Pitr, bojovala se společností Agrofert o to, kdo se stane po prodeji Unipetrolu koncernu PKN Orlen českým partnerem Orlenu.
Spyra v natočených rozhovorech uvedl, že Babiš je provázaný s bývalým premiérem Stanislavem Grossem a jeho manželkou Šárkou. Následovala řada trestních oznámení podaných i na Spyru a Doležela.
20. září 2005 - V Poslanecké sněmovně začala debata o kauze privatizace Unipetrolu. Privatizací se zabývala i vyšetřovací komise v dolní komoře polského parlamentu.
26. září 2005 - Podle zprávy vyšetřovací komise polského parlamentu mohla česká vláda za Unipetrol dostat asi o 5,3 miliardy korun více, než zaplatil PKN Orlen. Česká vláda a zainteresované české firmy polské závěry zpochybnily.
11. října 2005 - Poslanci zřídili vyšetřovací komisi.
8. prosince 2005 - Doležel komisi řekl, že slova "pět na stole v českých" byla šifrou. Dle Spyry Doležel o úplatek žádal.
31. ledna 2006 - Podle závěru sněmovní vyšetřovací komise se vláda při privatizaci Unipetrolu žádných zásadních chyb nedopustila a Doleželova aféra s privatizací přímo nesouvisela.
6. dubna 2006 - Policie obvinila Doležela z pokusu o podvod.
18. září 2006 - Polští státní zástupci začali s výslechy. Všichni svědci vyslýchaní v ČR možnou korupci popřeli, v listopadu 2006 kriminalisté šetření ukončili a v březnu 2007 poslala státní zástupkyně Doležela k soudu.
28. května 2007 - Protikorupční policie obvinila Spyru a podnikatele Tomáše Kejla z pokusu o podvod ve spolupachatelství. Spyra údajně nabízel Babišovi, že ho za úplatek deset milionů korun zbaví problémů s jeho vyšetřováním v Polsku. Spyra byl později obžalován.
31. května 2007 - Soud poslal Spyru do vazby, Kejla byl vyšetřován na svobodě (v listopadu 2007 zemřel).
27. června 2007 - Právo uvedlo, že Doleželovu kauzu pražský městský soud vrátil k došetření policii. Státní zastupitelství proti tomu podalo stížnost k Vrchnímu soudu v Praze.
10. září 2007 - Obvodní soud pro Prahu 4 rozhodl o propuštění Spyry z vazby a přijal kauci dva miliony korun, v říjnu byl Spyra z vazební věznice v Praze na Pankráci propuštěn.
10. října 2007 - Vrchní soud v Praze vyhověl stížnosti státních zástupců. Městský soud tak musel nařídit hlavní líčení, které začalo 26. listopadu 2007.
24. ledna 2008 - Městský soud Doležela zprostil obžaloby.
26. června 2008 - Pražský vrchní soud zrušil osvobozující verdikt a vrátil věc k novému projednání.
16. února 2009 - Pražský městský soud Doležela ve druhém kole procesu opět zprostil obžaloby z pokusu o podvod.
Polovina června 2009 - Odvolací vrchní soud rozhodl o kauze v neveřejném zasedání, uvedl mluvčí soudu Jan Fořt. Zpravidla to znamená, že rozsudek ruší a kauzu vrací k novému projednání. 

 

Foto: Petra Mášová

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ