Pět otázek o "zázračném" zbohatnutí Stanislava Grosse
14.08.2008 14:20 Analýza
Ještě loni měl bývalý premiér Stanislav Gross oficiálně jen plat koncipienta a necelé tři miliony korun z prodeje pozemku za Prahou. Pak ho jeho advokát znenadání představil na valné hromadě energetické společnosti Moravia Energo coby třetinového vlastníka podniku.
Od té doby uplynul rok a Gross má to, o čem snil. Je oficiálním majitelem osmdesáti milionů korun, investorem do amerického dolaru a nemovitostí na Floridě. Nikdo už se neptá, kde přišel ke svým penězům. A nyní má expremiér i posvěcení od protikorupční policie, že je legitimním multimilionářem. Přitom post premiéra musel opustit kvůli tomu, že nedokázal vysvětlit, kde vzal 1,2 milionu korun na svůj byt na Barrandově.
ČTĚTE TAKÉ: Policie: Grossův obchod s akciemi byl čistý
Mýlili se tedy ti, kdo pokládali jeho obchody s akciemi za způsob, jak zlegalizovat peníze "vydělané" v politice? On-line deník TÝDEN.cz nabízí odpovědi na pět základních otázek:
1. Proč jsou Grossovy obchody podezřelé?
Především proto, že odporují veškeré obchodní logice. Grossův někdejší spojenec a krátkou dobu i náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora vlastnil akcie firmy Moravia Energo, které chtěl koupit ocelářský magnát Tomáš Chrenek. Ten byl většinovým majitelem společnosti, měl s ní plány do budoucna a nechtěl se o zisk dělit s dalšími akcionáři. Logicky byl tedy tím, pro koho měly akcie největší hodnotu. V normálním světě obchodu by se Sýkora s Chrenkem domluvili a uzavřeli obchod výhodný pro oba. Oni se však z neznámého důvodu rozhodli prodělat - a nechat tak vydělat expremiéra Grosse. Robert Sýkora prodal svůj podíl Stanislavu Grossovi za 21 milionů korun a Gross je o pár měsíců později přeprodal slovenskému podnikateli Pavolu Krúpovi za rovných sto. Chrenek za ně nedávno zaplatil 150 milionů.
2. Proč by Tomáš Chrenek chtěl, aby Gross vydělal?
To není jasné. Jisté je však to, že se Gross, Chrenek a Sýkora znali. Sýkora seznámil své dva vlivnější kamarády v době, kdy ještě působil na ministerstvu průmyslu Miroslava Grégra (ČSSD). Když odešel ze státní správy, vrátil se k podnikání. Dařilo se mu i díky tomu, že dokázal navázat dobré vztahy s Chrenkovými hutěmi. Železárny Sýkoru dokonce zaměstnaly v orgánech firmy. Ve stejné době se dařilo i Grossovi. Stal se vlivným ministrem vnitra ve vládě Vladimíra Špidly (ČSSD) a získal značný vliv i v ekonomických otázkách. Právě tato vláda Chrenkovým Třineckým železárnám hodně pomohla. Přes odpor Evropské komise schválila dva obchody, které "Třinci" vynesly přes dvě miliardy korun.
3. Kde vzal Gross počáteční kapitál na své obchody?
Jak Gross "vykouzlil" z dvaceti milionů sto, je veřejně známé. Doposud však není jasné, odkud vzal počáteční dvacetimilionový kapitál na nákup akcií od Sýkory. Loni na jaře tvořily jeho oficiální příjmy něco málo přes 2,7 milionu korun. Vydělal je prodejem pozemků u Prahy. Gross tvrdil, že si zbytek peněz "do dvacítky" půjčil od slovenské pobočky investiční společnosti Key Investments. Ta však úvěry běžně neposkytuje.
Vedení Key Investments před časem naznačovalo, že Grossovi půjčili jen část peněz. Expremiér prý přinesl do "Key" akcie v hodnotě šesti milionů korun a dal je do zástavy. Na ně si půjčil dalších třináct milionů a dokoupil zbylé akcie. Odkud však vzal Gross počátečních šest milionů, není doposud jasné. Za pozornost však stojí i instituce, která Grossovi se vstupním kapitálem pomohla. Společnost Key Investments, na kterou se obrátil, byla až donedávna téměř neznámá. Přesto měla zajímavé vztahy s významnými politiky a vlivnými podnikateli. K jejím klientům patřil například právě Tomáš Chrenek. Zvláštní je ale i to, kam že sahala pavučina vztahů uvnitř této společnosti. Jejím hlavním akcionářem byla totiž nenápadná britská firma Efficient Investments, jejímž jednatelem byl několik měsíců i současný prezidentův kancléř Jiří Weigl.
4. Proč se Gross rozhodl zbohatnout "veřejně"?
Stanislav Gross se obyčejně chová jako tajnůstkář, k akciím firmy Moravia Energo se však veřejně přihlásil. Poslal svého právníka na valnou hromadu společnosti, aby tu nahlas řekl, komu patří téměř třetina anonymních akcií. Proč to Gross udělal, není jasné. Jednou z nepopiratelných výhod zveřejněného obchodu je však fakt, že už nemusí vysvětlovat původ svého majetku. Stal se oficiálním multimilionářem.
5. Proč policie upustila od prověřování Grossových obchodů?
Existuje několik možnosti. První: Gross se ničeho nezákonného nedopustil - i přesto, že celá transakce působí tak podivně. Druhá: policie jeho obchody rozplést nechce nebo nedokáže. Vyšetřovatelé měli jen velmi malé šance najít důkazy. Obchody, při kterých se "perou" dávno vydělané peníze, jsou totiž většinou na míru šité tak, aby se nedalo rozplést kdo a co za nimi ve skutečnosti stojí.
Foto: Petra Mášová, Tomáš Nosil
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.