Kauzu tří mladíků, kteří údajně provozovali server s nelegálními filmy a hudebními nahrávkami v budově Akademie věd, začal projednávat Obvodní soud pro Prahu 8. Hrozí jim až dva roky vězení nebo peněžitý trest.
Trojice mladíků byla odsouzena trestním příkazem k ročnímu podmíněnému trestu. S rozhodnutím nesouhlasili, proto se případem zabývá soud znovu.
ČTĚTE TAKÉ: Piráti z akademie nepřijali trest. Případ míří k soudu
Policisté objevili servery loni v dubnu v prostorách Akademie věd. Podle staršího vyjádření Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI) se z počítačů s více než dvaceti disky nelegálně šířila hudba, filmy a počítačové hry a podle znaleckých odhadů údajně vznikla hudebnímu a filmovému průmyslu škoda přes 37 milionů korun. Podle Markéty Prchalové z České protipirátské unie jde o první případ porušení autorských práv, který se dostal až před soud.
Obžalovaní Jiří Horký a Jan Svoboda dnes odmítli vypovídat. Oba také popřeli, že by nějakou trestnou činnost vykonávali. Poslední z trojice, Zdeněk Kašpar, vypověděl, že Horkého ani Svobodu nezná. "Se škodou nesouhlasím a nikdy jsem takové zařízení neprovozoval," řekl u soudu. Podle svých slov byl v inkriminované době nezaměstnaný a v evidenci úřadu práce. Vypověděl, že mu kriminalisté zabavili osm počítačů a podle něj v nich nebylo nalezeno nic, co by souviselo s trestnou činností.
ČTĚTE TAKÉ: Lovci žádají pro piráty z Akademie věd tvrdé tresty
Podle znalce z oboru kybernetiky byly operační systémy upraveny tak, aby se nepoznalo, kdo a kdy data stahoval. "Na servery měly přístup desítky osob, které měly potřebné přihlašovací údaje," řekl znalec. Servery s nelegálními daty navštěvovala podle něj asi třicítka osob pod různými přezdívkami.
Servery byly podle spisu umístěny v prostorách Akademie věd, které využívá soukromá firma. Podezřelí údajně využili tamního rychlého internetového připojeni.
Foto: TÝDEN.CZ