Smrtící nákupy
Plesnivý salám a doplněk, jenž zabíjí. Potraviny na pranýři
28.11.2012 18:14 Původní zpráva
Další přírůstky zaznamenal v posledních dnech webový portál Potravinynapranyri.cz. Jsou mezi nimi například kuřecí zadní čtvrtky, ze kterých je cítit zápach rozkládajícího se masa, plesnivý Davelský staročeský salám či povidla Lubawa, ve kterých je možné najít drobné úlomky pecek. Některé ze zveřejněných potravin mohou mít za následek i smrt.
Seznam potravin a nápojů, před kterými portál varuje, necelého čtyři a půl měsíce po spuštění již obsahuje 670 položek. Podstatnou část z nich, 389, tvoří nebezpečné potraviny, které obsahují například alergeny a plísně. Jsou mezi nimi například již zmíněný salám prodávaného společností Taloconer v Litvínově či kuřecích čtvrtek od Vodňanské drůbeže distribuované společností SPAR. Poměrně časté jsou v této kategorii i alkoholické nápoje obsahující nežádoucí příměsi.
Smrtící zvláštní výživa
Vysloveně nebezpečný, a to nejen podle názvu kategorie, je doplněk stravy High Kick 560.G Iron Horse Series. "Ve výrobku byla zjištěna látka 1,3 - dimethylamylamin (geranamin)," konstatuje portál. Jedná se o syntetickou sloučeninu, která se přidává do některých léčivých přípravků. Tato látka může vyvolat vážné zdravotní potíže, například zvýšení krevního tlaku, bolesti hlavy či zvracení. V některých případech podle portálu může vést i k mozkovým příhodám až úmrtí.
Nejakostních potravin, jejichž složení se neshoduje s potravinářskými normami nebo údaji uvedenými na obalu, je v současnosti na portálu 122. Je mezi nimi například stoprocentní pomerančová šťáva od společnosti Billa, v níž byla zjištěna přítomnost pomerančové kůry. To vede k tomu, že má šťáva nepříjemně hořkou chuť.
Falšovaných potravin, u nichž prodejci či výrobce zamlčují důležité informace o jejich složení nebo původu, je na portálu 159. Jsou mezi nimi například polská švestková pomazánka a švestková povidla prodávaná společnostmi Tesco Stores a Kaufland ČR, ve kterých je výrazně méně švestek, než výrobce udává na obalu.
Web Potraviny na pranýři byl spuštěný 10. července. Jeho provozovateli jsou Státní zemědělská a potravinářská inspekce a ministerstvo zemědělství. Návštěvníkům umožňuje vyhledat informaci o nevyhovujícím výrobku podle jeho názvu, druhu, prodejce, země původu a distributora. Výrobci a prodejci se totiž podle ministerstva zemědělství pod tlakem konkurenčního boje a ve snaze o udržení marží uchylují k nabízení nejakostních, falšovaných, ale také nebezpečných potravin.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.