Nebezpečný plyn
Po úniku oxidu uhelnatého na Výstavišti je hospitalizováno 11 lidí
07.01.2019 06:47 Aktualizováno 07.01. 07:43
Kvůli nedělnímu úniku oxidu uhelnatého na zimním stadionu v areálu Výstaviště v pražských Holešovicích skončilo v nemocnicích 11 lidí. Deset lidí zdravotnická záchranná služba odvezla z Výstaviště, dalšího člověka dodatečně poté, co ji kontaktoval z domova. Vyplývá to z informací mluvčí pražské záchranné služby Jany Poštové.
Jedovatého plynu se nadýchalo zhruba 20 lidí, na stadionu měli pozdě večer trénink amatérští hokejisté. Zdrojem plynu byly zřejmě zplodiny z rolby upravující led, řekl mluvčí pražské policie Jan Daněk. "Z Výstaviště odvezeno celkem deset pacientů do zdravotnických zařízení," sdělila Poštová v textové zprávě. Záchranáři je odvezli do Nemocnice Na Františku, Fakultní nemocnice v Motole, Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích a Nemocnice Na Bulovce. Na Výstavišti byli ošetřeni další čtyři lidé, kteří hospitalizaci odmítli.
Další dva lidé pak záchrannou službu kontaktovali v souvislosti s únikem z domova. "Jeden muž odvezen do Thomayerovy nemocnice," doplnila mluvčí. Na Výstavišti záchranáři kvůli počtu ošetřovaných osob aktivovali traumatologický plán, na místo přijel i speciální vůz Atego.
Policie byla na místo povolána před 23.00, zjišťovala zdroj oxidu uhelnatého. Nejpravděpodobnější příčinou zvýšeného výskytu plynu v hale byly výfukové plyny z rolby, která upravovala led po veřejném bruslení, řekl Daněk. S policií podle něj spolupracoval zástupce vedení haly. "My teď budeme zjišťovat na základě technické dokumentace, kterou ta rolba má, zda procházela prohlídkami, nebo to byla technická závada," doplnil policejní mluvčí.
Zasahovali i hasiči
Na Výstaviště přijeli také hasiči. Měřili koncentrace oxidu uhelnatého v takzvané malé sportovní hale a prostory odvětrali. "Lidé si sami stěžovali, že je jim špatně," uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.
Zimní stadion na holešovickém Výstavišti je využíván pro sportovní i kulturní akce. V zimní sezoně nabízí možnost veřejného bruslení, tréninků ledního hokeje či krasobruslení.
Oxid uhelnatý je bezbarvý a bez zápachu. Je vysoce jedovatý, vzniká při nedokonalém spalováním dřeva, plynu, benzinu, uhlí či dalších látek. Otrava nastává po vdechnutí většího množství této látky. Prvními příznaky jsou obvykle bolesti hlavy, nevolnost, závrať, malátnost a zmatenost. Typické je třešňové zbarvení kůže a sliznic.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.