Do Česka přijde déšť, zbaví vzduch prachu ze sopky
19.04.2010 11:59 Aktualizováno 19.04. 14:31
Do středy má pršet, déšť pročistí vzduch od prachu z islandské sopky. Lidé by neměli pocítit zhoršení ovzduší, prach se pohybuje ve vyšších vrstvách atmosféry. Uvedli to meteorologové Českého hydrometeorologického ústavu.
Ve středu sice bude vát čerstvý vítr, který částice prachu rozfouká, zhoršení rozptylových podmínek by však nastat nemělo.
K TÉMATU: Čekání na odlet končí. V poledne se otevřou letiště
OBRAZEM: Islandská sopka zastavila život v Evropě
"Je předpoklad, že nedojde k žádnému většímu vzestupu koncentrací toho sopečného prachu, a i teď o víkendu, kdy vlastně ten oblak šel přes střední Evropu, tak téměř nedošlo ke vzestupu koncentrací prachu," uvedl meteorolog. Prach se prý totiž pohybuje ve výšce několik kilometrů nad zemí. Navíc je velmi jemný, a tak se do nižších vrstev propadá velmi pomalu.
Vzduch se navíc pročistí deštěm, první přeháňky budou dnes na východě území. Během úterý pak bude pršet na většině republiky, odpoledne se mohou vyskytnout i bouřky. Ve středu se navíc k dešti přidá čerstvý vítr o rychlosti do osmi metrů za sekundu. "Ten prach bude transportován pryč," uvedl meteorolog s tím, že rozptylové podmínky by měly zůstat dobré.
Od středy se ochladí až o osm stupňů, v noci pak může mrznout. Deštivé počasí vystřídá o víkendu slunečná obloha s teplotami nad 15 stupňů.
Sopka se silně otřásla |
Sopka pod ledovcem Eyjafjallajökull na jihu Islandu se dnes znovu silně otřásla, oblak popela, který vulkán chrlí, již ale není tak vysoký. Zatímco minulý týden po erupci dosahoval 11 kilometrů, dnes stoupá do výšky zhruba dvou kilometrů, uvedl islandský meteorologický úřad. Problémy místním obyvatelům ale působí vítr vanoucí na jih, kvůli němuž je v blízkosti vulkánu prakticky nulová viditelnost. Ve Víku, v největší obci v širokém okolí obývané asi 300 lidí, byla kvůli popelu uzavřena základní škola a školka. Podle zpravodajského serveru Iceland Review poprvé hrozí, že se popel začne snášet na metropoli Reykjavík, která se nachází asi 120 kilometrů západně od sopky. |
Podle odborníků by se ale neměla opakovat situace z března 2007, kdy kvůli prachové bouři nad Ukrajinou padal i v Česku blátivý déšť, který za sebou zanechával šedý mazlavý prach.
Po třech dnech byl dnes v poledne také znovu otevřen český vzdušný prostor, provoz byl obnoven i na všech mezinárodních letištích. Letiště byla uzavřena kvůli prachu, který chrlí islandská sopka pod ledovcem Eyjafjallajökull na velkou část evropského nebe.
Ilustrační foto: ČTK, profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.