Česko zasáhnou o víkendu bouřky s kroupami. Meteorologové varují před silným větrem a přívalovými dešti, ojediněle může spadnout 30 až 50 milimetrů srážek.
Bouřky se od sobotního odpoledne do pondělí očekávají v celé České republice, nejsilnější by podle meteorologů měly být na západě a jihu Česka a v moravských krajích.
Počasí bude ovlivňovat zvlněná studená fronta, která v noci na neděli začne přecházet území Česka zvolna k východu. Před ní bude proudit od jihozápadu teplý a vlhký vzduch. Výstraha platí pro české kraje do pondělního rána, pro východ republiky až do pondělních 21 hodin.
"Přívalové srážky mohou lokálně vést k prudkému krátkodobému rozvodnění malých toků nebo i jindy suchých koryt, k zatopení sklepů, garáží, níže položených bytů, komunikací," uvedl Český hydrometeorologický ústav.
Teploty by po oba víkendové dny měly atakovat hranici 30 stupňů Celsia ve stínu. Odborníci proto apelují na dodržování pitného režimu, dospělý člověk by podle nich měl denně vypít alespoň tři litry tekutin.
Varování pro kardiaky a před blesky
S příchodem bouřek se mění atmosférický tlak, to vadí zejména lidem s nemocným srdcem, vysokým tlakem, epileptikům a astmatikům. Propuknutí bouřky jim přinese úlevu.
V přírodě může být člověk nejvyšším bodem a ty si blesky hledají. Odborníci radí před bouřkou neutíkat, nebezpečí úderu tím stoupá. Nejlépe je podle nich zalehnout, nejlépe do nějaké prohlubně, aby tělo nevyčnívalo nad okolní povrch. Tak je nutno setrvat, dokud se bouře nevzdálí alespoň deset kilometrů. V této vzdálenosti je, když se dá napočítat mezi blesknutím a hromem do třiceti.
Venku je za bouřky nebezpečné držet delší kovové a jiné předměty, mohou působit jako hromosvod. Hrábě či kovové chodecké hole je lépe za bouřky odhodit. Nebezpečné je setrvávat za bouřky blízko vysokých stromů, skal či sloupů. Člověk by od nich měl být nejméně dva metry, ale raději mnohem dál.
Zhruba každý desátý blesk se větví a může způsobit několikanásobný zásah. To je nebezpečné v místech, kde se shlukuje více lidí, například na sportovních stadionech nebo hudebních festivalech. Jejich účastníci by měli odejít za bouřky do budovy s hromosvodem nebo se schovat třeba do auta.
Při cestě autem doporučují odborníci rychlost snížit, v případě krupobití, výrazného zesílení větru či deště raději zastavit na bezpečném místě. Plavci a lidé na člunech by se měli neprodleně dostat na břeh.
Člověku zasaženému bleskem je zpravidla nezbytné udělat masáž srdce a umělé dýchání. S oživováním se musí začít hned a provádět je až do chvíle, než dorazí lékař. Zasažený člověk umírá prý až v 80 procentech případů, ve zbylých 20 procentech je těžce poraněn a hrozí mu trvalé následky.