Dnešek byl v Česku nejteplejším dnem od začátku roku. Na několika měřicích stanicích vystoupaly maximální teploty nad 37 stupňů Celsia. Nejtepleji bylo, stejně jako v předchozích dnech, v Řeži u Prahy, kde meteorologové naměřili 38 stupňů. Zmírnění veder meteorologové přitom očekávají až počátkem příštího týdne. Do té doby se budou odpolední teploty na většině území šplhat k 31 až 35 stupňům Celsia, v nižších polohách místy i k 37 stupňům. Tropické teploty sužují velkou část Evropy.
Výrazně teplejší byla dnes severozápadní polovina země. Nejvyšší teploty meteorologové zaznamenali ve Středočeském a Ústeckém kraji a na Českolipsku v Libereckém kraji. Těsně za Řeží se v žebříčku nejvyšších teplot umístily Doksany na Litoměřicku s maximem 37,9 stupně. Přes 37 stupňů bylo také v Tuhani na Mělnicku (37,4 stupně), Ústí nad Labem-Vaňově (37,3), České Lípě (37,2) a Teplicích (37,1 stupně).
Rekord pro 1. srpen byl přesto překonán jen na šesti z přibližně 150 stanic, které měří teplotu 30 a více let. Původní vysoké rekordy z roku 1994 tak v drtivé většině případů nepadly.
Velmi teplá byla také noc na dnešek. Více než desetina měřicích stanic Českého hydrometeorologického ústavu zaznamenala takzvanou tropickou noc, kdy teploty neklesly pod 20 stupňů.
Podle předpovědi přetrvají tropické teploty minimálně do konce týdne. Na začátku nového týdne se předpokládá krátkodobé zmírnění veder. V pondělí teplotní maxima 28 až 32 stupňů. "Nicméně podle aktuálně platné předpovědi se v příštím týdnu vedra na několik dní opět vrátí," upozornil meteorolog Jan Doležal.
Letošní červenec byl v Česku sedmý nejteplejší od roku 1961, kdy začali meteorologové sledovat průměrné měsíční teploty. První prázdninový měsíc průměrná teplota dosáhla 19,7 stupně Celsia. Zatím nejteplejší červenec Češi zažili v roce 2006, kdy průměrná teplota činila 21,3 stupně.
Kvůli vedru a suchu nadále platí výstraha na vysoké a velmi vysoké teploty, na mnoha místech i výstraha na nebezpečí požárů. V Ústeckém a Středočeském kraji zůstává v platnosti smogová situace kvůli přízemnímu ozónu, jehož koncentrace bývají nejvyšší v pozdějších odpoledních hodinách.
Na vlnu veder v Česku reagují i někteří zaměstnavatelé. Například pracovníci ve stavebních firmách začínají v těchto horkých dnech pracovat v brzkých ranních hodinách a směnu končí dříve. V extrémních případech firmy směny zkracují, uvedli zástupci stavebních firem. Některé činnosti, jako například klempířské, natěračské nebo svářečské, nejdou dělat vůbec.
Benevolentnější jsou ke svým zaměstnancům také některé banky. Řada zaměstnanců finančních ústavů může při současné vlně veder pracovat z domova, mnozí z nich však naopak chtějí přes den více využívat klimatizovaných kanceláří. Některé banky a pojišťovny upravují i pravidla pro oblečení pracovníků, které může být více neformální.