Pochod neonacistů se Praha ani nepokusí zastavit
28.09.2007 19:21 Původní zpráva
Pražský magistrát dál trvá na tom, že musel povolit neonacistům pochod ulicemi bývalé židovské čtvrti plánovaný na 10. listopadu. Ačkoliv za akcí stojí pravicoví extremisté, magistrát tvrdí, že kvůli letošnímu rozsudku soudu, který pochod povolil, nemůže nic dělat. Podle Ondřeje Cakla ze sdružení Tolerance a občanská společnost však soud povolil akci zejména proto, že advokáti magistrátu nebyli schopni zákaz u soudu zdůvodnit.
„Praha nepovolila pochod neonacistů židovskou čtvrtí, jak chybně uvádějí některá média. Magistrát hlavního města Prahy tyto akce na veřejných prostranstvích nepovoluje, pořadatelé mají pouze ohlašovací povinnost," brání se mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf. Argumentuje také tím, že soudy už opakovaně rozhodly proti městu a Praha jejich rozhodnutí musí respektovat.
10. listopad je pro neonacisty připomínkou takzvané křišťálové noci, kdy němečtí fašisté vytloukli a vyrabovali židovské obchody v celé třetí říši, desítky jich pobili a desetitisíce skončily v koncentračních táborech. |
Úspěšný spor s městem vedl Erik Sedláček, který je pořadatelem i akce nahlášené na 10. listopadu a nazvané jako "protest proti účasti České republiky na okupaci Iráku". V tisku je označován za neonacistu. Letos v březnu mu Městský soud v Praze vyhověl a povolil původně zakázaný pochod městem.
„Rozsudek má však jinou právní podstatu a ukazuje, že právníci magistrátu nebyli schopni relevantně argumentovat, když v loňském roce zakázali pochod nahlášený Erikem Sedláčkem," říká k tomu Cakl. Podle Cakla je z dostupných informací jasné, že demonstraci pořádá neonacistický Národní odpor, který mimo jiné usiluje o to, aby pod okny židovských institucí zavlály černobíločervené vlajky, zákonem ustanovené symboly nacistického Německa.
Cakl upozornil na to, že magistrát dostatečně nevyužil možností zákona. Podle zákona lze shromáždění obecně zakázat v případě, že by nahlášený účel směřoval k výzvě potlačovat stanovená práva a svobody, k výzvě dopouštět se násilí nebo hrubé neslušnosti nebo k výzvě jinak porušovat ústavu a zákony. Magistrát však místo toho zákaz odůvodnil problémy v dopravě, které by pochod mohl způsobit.
„I kdyby magistrát nezakázal demonstraci předem, měl by být připraven ji rozpustit pro případ, že by se deklarovaný účel rozešel se skutečností," zdůraznil Cakl. Mělo by to podle něho být v případě, že bude patrné, že demonstrace je vedena například v úmyslu demonstrovat sílu a politiku nacionálního socialismu. S tím souhlasí i mluvčí magistrátu Wolf. „Akce se budou účastnit kompetentní pracovníci magistrátu, kteří ji v souladu se zákonem na místě zakážou v okamžiku, kdy jakýmkoli způsobem vybočí ze zákonného rámce."
K podobné situaci došlo 1. května v Brně při ohlášené demonstraci, která měla být namířena proti kapitalismu. Policisté s přivolanými znalci extremismu došli k závěru, že účastníci chtějí propagovat nacismus. "Na místě se projevilo, že existuje spojení s Národním odporem," uvedl tehdy pro ČTK náměstek brněnského primátora Martin Ander. Znalci poukázali na černobíločervené vlajky a nápisy i pokřiky "Národní odpor". "Jsou to přímé odkazy na nacistickou ideologii," řekl tajemník městské části Brno-střed Radovan Novotný, který o zákazu pochodu rozhodl. Demonstraci nakonec rozehnali až policisté na koních a vodní děla.
Foto: ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.