Počítačoví piráti úřadovali v budově Akademie věd
24.04.2008 11:00 Původní zpráva Aktualizováno 24.04. 12:00
Dosud největší úlovek si na své konto v minulém týdnu připsali policisté ze speciálního oddělení počítačové kriminality. V počítačích soukromé firmy, která využívala k připojení Akademii věd ČR, odhalili tisíce nelegálních hudebních i filmových kopií. Škoda se odhaduje na desítky milionů korun. Pachatelům hrozí za porušování autorského práva až pět let vězení.
Zátah na jedny z největších nelegálních úložišť hudebních a filmových hitů připravovali lovci počítačových pirátů dlouho dopředu. "Na odhalení této skupiny jsme pracovali více než dva měsíce," říká Pavel Bodiš z Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI), která na existenci serveru policisty upozornila.
ČTĚTE TAKÉ: Akademici: Pirátský server nebyl náš
Mravenčí práce nakonec slavila úspěch. Slepá ulička, jak piráti odhalený server nazývali, je od minulého týdnu mimo provoz. Specialisté z oddělení kriminality zajistili dva počítače s celkem více než dvaceti disky. Množství nelegálních dat bylo ohromující.
Historický zátah ve "Slepé uličce" |
* Policisté odhalili dva z takzvaných TopSite serverů, tedy úložišť s rozsáhlou kapacitou a super rychlým připojením. Pirátské skupiny na ně nahrávají kradené programy, filmy či hudbu, často ještě před datem jejich oficiální premiéry * Data se dále šíří přes takzvané peer-to-peer sítě, kde uživatelé vzájemně sdílejí nelegální kopie audiovizuálních děl. * Podobných TopSite serverů je podle odhadu IFPI na světě zhruba stovka. Název serveru Blind Alley (Slepá ulička) byl zřejmě inspirován sci-fi povídkou Isaaka Asimova o posledních příslušnících rasy inteligentních mimozemšťanů zkoumaných bezohledně a nepříliš úspěšně lidskými vědci na planetě Cepheus 18, v kombinaci laboratoře, rezervace a zoologické zahrady. |
"Přesáhlo to čtyři terrabyty. Na discích se nacházelo zhruba osm tisíc nelegálních kopií hudebních alb, další tisícovka filmů a samozřejmě i hry a software," vypočítává Bodiš.
Takový úlovek se tuzemským "on-line šerifům" ještě nikdy nepodařil. IFPI odhaduje, že podobně nabitých úložišť, takzvaných TopSite serverů, funguje na síti po celém světě zhruba sto. Po úspěšném zakročení proti Slepé uličce dva ubyly.
"Piráti využívali připojení akademie, které vždy bylo známé svou vynikající kvalitou. Proto mohli provozovat takové množství nelegálních dat," vysvětluje Bodiš.
Pracovníci Akadmie věd k případu neposkytli žádné bližší vyjádření. "Dozvěděli jsme se to z médií. Víc o tom zatím nevíme, všichni vedoucí jsou navíc na akademickém sněmu," tvrdí Irena Vítková z tiskového oddělení.
Nyní se čeká na znalecké posudky, které mají vyčíslit způsobenou škodu. Již první odhady však mluví o desítkách milionů korun. V takovém případě by pachatelům hrozilo až pět let odnětí svobody, tučná pokuta či propadnutí zabavených věcí.
Rozdílný přístup lovců pirátů
V boji proti počítačovým pirátům zvolily nahrávací a filmové společnosti rozdílný přístup. Zatímco v zámoří jejich právní zástupci uznávají taktiku "žalujte je všechny", snaží se přistihnout co nejvíce domácích stahovačů a zastrašit tím jejich případné následovníky, v zemích Evropské unie na to jdou jinak.
Podle loňského verdiktu Soudního dvora Evropských společenství potvrzeného letos v lednu nejsou totiž poskytovatelé připojení povinni poskytovat nahrávacím společnostem záznamy o tom, kdo si co stahuje.
TAKÉ ČTĚTE: Za nelegální Simpsonovy bude pykat již třetí pirát
Například v Německu zařadili žalobci stahování a sdílení souborů pro osobní potřebu mezi pouhé přestupky. Taktikou nahrávacích organizací v Evropě je tedy spíše boj proti velkým serverům doplněný čas od času náležitě medializovaným zátahem na "malou rybu".
Ilustrační foto: Profimedia.cz, grafika: TÝDEN.CZ
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.