Adiktologické služby
Podané ruce rozšiřují vzdělávání koučů, pomáhají drogově závislým
13.06.2022 15:12
Společnost Podané ruce, která pomáhá lidem s různými druhy závislosti, rozšiřuje vzdělávání tzv. recovery koučů. Jde o lidi, kteří si prošili vlastní zkušeností se závislostí a mají zájem pomáhat těm, kteří to potřebují. Odborníci je školí tak, aby mohli vést ke zotavení lidi závislé na drogách či na hazardu. Na pondělní tiskové konferenci to řekl odborný garant a provozní ředitel Podaných rukou Martin Boxan.
Cílem vzdělávání je posílení adiktologických služeb a rozšíření znalostí a kompetencí recovery koučů, ke kterým si závislí obvykle najdou snazší cestu a mají k nim větší důvěru než k odborníkům, dodal Boxan.
"Pojem recovery (zotavení) kouč je poměrně nový a vznikl v USA. Souvisí se změnou uvažování o závislosti a zotavení. Medicínský model, kdy je cílem člověka ze závislosti vyléčit a zbavit ho symptomů, není pro každého," uvedl psycholog Pavel Nepustil. Zotavení je širší termín než vyléčení a souvisí s cestou k lepšímu životu a pohodě a nemusí nutně znamenat odeznění všech symptomů a nemusí nutně znamenat abstinenci od všeho, na čem byl člověk závislý, dodal.
Podané ruce mají nyní prostor k pořádání seminářů a výcviků pro peery (lidé s žitou zkušeností, kteří pomáhají s denními problémy) a recovery kouče, kteří se na rozdíl od peerů učí systematicky se svou zkušeností pracovat. "Lidé s žitou zkušeností si získají mnohem snáze důvěru závislého. Organizace, které těmto lidem pomáhají, mají školené sociální pracovníky, ale stává se, že si nevědí rady a jejich problém může vyřešit právě recovery kouč. Proto chceme, aby jich přibývalo," řekl Boxan.
Na rozdíl od sociálních pracovníků jsou recovery koučové laici, nemusejí mít akademické vzdělání. "Je důležité, aby se naučili svou zkušenost používat, proto pořádáme výcviky. Jsou to taková zážitková cvičení. A zároveň se tito lidé učí, jak se starat o svoji duševní zdraví, protože je to někdy hodně náročné, když pomáhají druhým," řekl Nepustil.
První recovery koučové se v Česku začali vzdělávat v roce 2019 a každý rok jich přibývá. Jejich výcvik trvá 120 výukových hodin. Podané ruce za sebou mají zatím tři ročníky. V některých zemích jsou standardní součástí týmu, který se stará o zotavení drogově závislých.
1