Podivný Schengen. Stížností na policejní kontroly přibývá
05.01.2009 07:00 Původní zpráva
Když se před rokem stalo Česko součástí schengenského prostoru, v němž neplatí hranice, byla to velká sláva. Teď ale ministerstvo vnitra řeší desítky stížností na německé policisty, kteří si české občany „vyhmátli" při kontrolách ve vnitrozemí. Podle českých úřadů taková praxe nabourává smysl celého schengenského systému.
Na vlastní kůži to zažili studenti jednoho pražského gymnázia. Cestou do Francie zastavila jejich autobus kousek od hranic německá policejní hlídka. V noci, za deště, nechala všechny vystoupit na silnici a prohlížela jejich osobní věci. I tento příběh dokazuje, že hraniční kontroly stále existují. Jen se neodehrávají na pevných stanovištích "na čáře".
ČTĚTE TAKÉ: Rakouští policisté beztrestně šikanují české turisty"Němci rádi vysvětlují termín Schengen jako zrušení stacionárních nebo systematických hraničních kontrol," komentuje to Šárka Machotková, která má na ministerstvu vnitra na starosti oddělení koordinace schengenské spolupráce a ochrany hranic. Frekvenci a důkladnost kontrol, které po rozšíření Schengenu zavedla především německá policie, kritizuje ministerstvo i v oficiální zprávě. "Praxe mobilních hraničně-policejních kontrol, prováděných v příhraničním pásmu, je z pohledu České republiky problematická," píše se v dokumentu.
Prý stačí prasklá žárovka
Saská obrana |
Zatímco němečtí politici si libují, že po vstupu Česka do schengenského prostoru se žádné vážnější problémy neobjevily, obyvatelé Ebersbachu, městyse ve šluknovském výběžku přímo na české hranici, a okolních obcí prý úpí pod nájezdy zlodějských band z druhé strany hranice. Některé příhraniční oblasti Saska jsou v Německu jediné, kde se v uplynulém roce zvýšila kriminalita. Deník Sächsische Zeitung dodává, že tamní starostové si na kritickou situaci nedávno stěžovali u saského ministra vnitra. V Ebersbachu dokonce radnice kvůli účinnějšímu boji proti lupičům odpustila občanům poplatky za držení psů. |
Další vlnu "reklamací na Schengen" přivolal ministr vnitra Ivan Langer, když veřejně vyzval občany, aby ho o počínání německých a rakouských policistů poblíž hranic informovali. A také těsně před Vánocemi došlo na adresu vnitra několik rozhořčených dopisů.
Mezi nimi i ten od majitele dopravní firmy z jižní Moravy. Řidiči jeho společnosti prý mají s rakouskými policisty několik špatných zkušeností, jako záminka se hodí i prasklá žárovka v reflektoru. "Na tom, aby řidič žárovku vyměnil, policisté ani netrvali. Naúčtovali mu pokutu a poslali na něj mobilní technickou kontrolu. Což opět musíte zaplatit," stěžuje si majitel společnosti. Podobnou zkušenost má podle něho i řada jeho kolegů. "V tomto duchu se vám podnikání skoro nevyplácí, protože co vyděláte, investujete do policie v Rakousku," říká.
Podobných příběhů českých občanů, které nevybíravým způsobem kontrolovali u hranic němečtí policisté, evidují na českém ministerstvu vnitra desítky. "Je to rok a nemůžeme říct, že by se něco změnilo," komentuje fungování Schengenu úřednice Machotková, u níž se stížnosti Čechů scházejí. A ukazuje na hromadu dopisů, které leží na pracovním stole. "To, co se dostane k nám, je ale jen špička ledovce," upozorňuje.
Nerozumíte? Tak nepodepisujte
Jedním z případů, které nyní ministerstvo řeší, je i příběh čtyřiadvacetiletého studenta ekonomie Jakuba Zápotockého. Ten si loni v říjnu vyjel s kamarády na výlet do mnichovského muzea BMW a jen pár metrů za bývalým přechodem Strážný ho zastavila policejní hlídka.
"Vzali si naše doklady a prohledali nám úplně všechno. Oblečení, hygienické potřeby i celé auto," popisuje. Problém nastal, když policisté našli ve voze paintballovou pistoli. Sice rozbitou, bez kuličkových nábojů a plynu pro pohon zbraně, ale pro policisty to byl důvod k zadržení. Paintballový značkovač je totiž v Německu zakázanou zbraní, takže český student zákon skutečně porušil.
Foto: Robert Zlatohlávek
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.