V Moravskoslezském kraji stoupají kvůli vytrvalému dešti hladiny řek. V Českém Těšíně na řece Olši dál platí 3. stupeň povodňové aktivity, který tam byl vyhlášen ještě ve čtvrtek před půlnocí. Na dvou místech je druhý, na devíti tocích pak první stupeň, informoval mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček. Podle něj zatím voda neohrožuje obydlí a bezprostředně nehrozí vylití řek.
"Záleží především na tom, jak se budou dál vyvíjet srážky. V současné době žádné škody nehrozí," řekl. Dodal, že ráno kromě třetího stupně v Českém Těšíně, tedy stavu ohrožení, platily na dvou místech druhé stupně. "Stav pohotovosti byl vyhlášen na Olši v Dětmarovicích a Ostravici v Hodoňovicích," doplnil Vlček.
Nejdramatičtější situace je od čtvrtečního večera v Českém Těšíně na Karvinsku, kde po půlnoci dokonce zasedal krizový štáb. "Během noci jsme nechali na třech místech stavět hráze. Voda se zatím nevylila. Hladina dosahuje výšky 415 centimetrů. Při povodních v roce 2010, kdy se Olše vylila a měli jsme stoletou vodu, byl rekord 534 centimetrů," řekla mluvčí radnice Dorota Havlíková.
Potvrdila informaci, že hladina Olše ráno začala stagnovat či dokonce mírně klesat. "Nyní nás zlobí přítoky, kde byly vyhlášeny první a druhé stupně," řekla. Obyvatelé města nyní očekávají další vývoj. Hladina Olše totiž ještě během dne může znovu začít stoupat. "Situaci sledujeme, v 7.30 se znovu sejde krizový štáb," řekla Havlíková.
Déšť a s ním spojený vítr zaměstnával během čtvrtka, noci a dnešního rána také Moravskoslezské hasiče, kteří evidují už 230 výjezdů. Vyjížděli k desítkám spadlých, zlomených či nebezpečně nakloněných stromů a větví na silnicích a chodnících. Několikrát také provizorně upevňovali či sundávali větrem odtrženou střešní plechovou krytinu. Víc než dvacetkrát čerpali vodu ve sklepích, silničních podjezdech, čistili ucpané odtoky a kanály.
"V souvislosti se stoupáním hladiny řeky Stonávky u obce Těrlicko tam hasiči stavěli čtyřmetrovou hráz u chatové osady. Voda se během noci dostala například do areálu pošty v Třinci-Oldřichovicích, několik jednotek hasičů tam čerpá vodu, protože znemožňuje pracovníkům pošty nakládku a vykládku balíků," vyjmenoval mluvčí hasičů. Dodal, že kvůli uvolněným plechům na střeše opuštěné budovy bývalé mlékárny zůstává uzavřena Krnovská ulice v Opavě.
Na Rožnovské Bečvě a Bystřici platí 2. povodňový stupeň
Hladina Rožnovské Bečvy stoupá, na řece platí druhý povodňový stupeň, tedy pohotovost. Ve Valašském Meziříčí a Rožnově pod Radhoštěm rozdávají radnice lidem preventivně pytle s pískem. Nikde se však voda zatím nevylila, řekli zástupci obou měst. V Rožnově řeší vedení města podmáčenou půdu a padající stromy v parcích.
Hladina Bečvy v Rožnově dosahovala v 9 hodin výše 236 centimetrů, třetí povodňový stupeň se vyhlašuje od 250 centimetrů. Voda v řece obvykle dosahuje do jednoho metru. "Preventivně rozdáváme pytle s pískem, například některé podniky si u svých objektů stavějí zídky," řekl mluvčí radnice Tomáš Gross.
"Nyní nás však podmáčená půda trápí víc než voda. Je vyhlášen zákaz vstupu do Dolního a Horního parku a na Karlův kopec k Jurkovičově rozhledně," řekl Gross. U Základní školy Pod Skalkou se ve čtvrtek sesunula půda a spadlo několik stromů, stromy a větve leží také na cyklostezce Bečva a v areálu Valašského muzea v přírodě.
Ve Valašském Meziříčí dosáhla Rožnovská Bečva výše 280 centimetrů, deset centimetrů pod hranicí třetího povodňového stupně. "Fungují dvě telefonní linky, aby si lidé mohli volat o pytle, zajistili jsme písek na naplnění," uvedl starosta Jiří Částečka. Na březích řeky se však pytle neskládají, spíše si je berou lidé, kterým hrozí, že voda z polí vnikne do jejich domů. Ve městě stále prší.
Druhý povodňový stupeň platí i na Bystřici v místě přítoku a odtoku z vodní nádrže Bystřička. Nad přehradou je hladina ve výši 73 centimetrů, třetí povodňový stupeň se vyhlašuje při 80 centimetrech, běžně je v říčce do deseti centimetrů vody. Pod přehradou je nyní hladina 105 centimetrů vysoko, třetí povodňový stupeň platí od 110 centimetrů, běžný stav je asi 40 centimetrů.
Vodohospodáři kvůli srážkám zvýšili ve čtvrtek odtok z vodního díla Horní Bečva i nádrže Bystřička. V Horní Bečvě podle měření Povodí Moravy napršelo za posledních 24 hodin 75 milimetrů, na Bystřičce 46 milimetrů. Hladiny toků začaly na Vsetínsku stoupat ve čtvrtek odpoledne, na ostatních místech Zlínského kraje je situace klidná. "Na řece Bečvě a Moravě vlivem odtoku z horní části povodí budou dnes stoupat hladiny," uvedla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.
Aktuální situaci mohou lidé sledovat na internetových stránkách www.pmo.cz.
Zlínský kraj také od čtvrtka trápí silný vítr, který vyvracel stromy a ničil střechy. "Od půlnoci jsme měli 47 výjezdů, intenzita zásahů kvůli větru neustává. Jde hlavně o popadané stromy na komunikace a soukromé pozemky," řekl v 9.30 mluvčí hasičů Libor Netopil. Hasiči také kontrolovali vodní toky, v Rožnově se podíleli na přípravě pytlů s pískem. V několika případech čerpali vodu, zatopená byla například silnice mezi Jablůnkou a Valašským Meziříčím.