V poločase
Pokuty, šmírování. Výsledky Sobotkova vládnutí
27.12.2015 19:06 Analýza
Současná vláda bude u moci dva roky. Výsledkem jsou vyšší pokuty, nové přestupky třeba za nadávky policistům a plány na sledování lidí, kteří topí doma v kamnech, i podnikatelů.
Podvečerní procházka do vedlejší vesnice za kamarádem na pivo může být za pár měsíců pomalu na kriminál. Bez přehánění. Pokud projdou plány současné vlády, tak už za cestu vyfasujete při troše nepozornosti několikatisícovou pokutu.
Stačí, abyste vyšli za tmy po silnici mimo obec v oblečení bez reflexních prvků, a potkali policistu. Poslanci nově schválili, že v takovém případě vás čeká pokuta až dva tisíce korun. Při jejím placení radši zachovejte dekorum a neventilujte emoce. Kdybyste příslušníka urazili, pak by vám podle vládního návrhu zákona o přestupcích hrozila další pokuta až deset tisíc korun.
Až konečně dorazíte do hospody, hlavně se nerozčilujte a po třetím pivu (které bude muset být povinně dražší než nejlevnější nealko) s kamarády neprobírejte, jak si těch dvanáct tisíc vytáhnete od státu tím, že prostě tak nějak zaplatíte na daních méně, než byste měli. To se už dopouštíte trestného činu plánování daňového úniku, který chce znovu zavést ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).
Vláda se zkrátka rozhodla konat dobro ve prospěch občanů (a státního rozpočtu) hlava nehlava. Řešením jsou ale pokuty nebo nesmyslné předpisy.
Jedovatý komín vs. ústava
Třeba ministerstvo životního prostředí se rozhodlo zatočit s bezohlednými sousedy, kteří v kamnech pálí odpad a kazí všem okolo vzduch kouřem a jedovatými zplodinami. Konečně.
Ale v zápalu boje prosazuje porušování ústavy. Úředník bude mít do domácnosti jednodušší přístup než třeba policista, který může bez povolení soudce a státního zástupce vstoupit jen v případě bezprostředního ohrožení života či zdraví. Hlídačům kouře postačí podezřelého párkrát obeslat dopisem a pak k němu mohou rovnou vpadnout. Jako exekutoři. "Ze zákona není možné spalovat odpady, což nelze bez přímé kontroly jasně prokázat," hájí návrh ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
Opozice je přesvědčena že to jde i jinak. "Umíme analyzovat atmosféru Venuše, tak by mělo být možné sondou umístěnou u komína na dálku zjistit, čím se topí, aby nebyla dotčena domovní svoboda," rozčiluje se poslanec Jan Zahradník (ODS). Podle něho by takový záznam měl stačit, aniž úředník musí fyzicky ke kotli. Pravda je, že se lidovečtí ministři z tohoto důvodů ve vládě zdrželi hlasování.
Starost o "nesvéprávné"
Ministři chtějí chránit nejen sousedy nezodpovědných topičů, ale také samotné občany. I proti jejich vůli, pokládají je za neschopné vlastního úsudku a odpovědnosti a diktují jim, co dělat.
Zmíněné reflexní pásky na oblečení jsou jen drobností. Mnohem dražší výmysl jsou povinné energetické štítky, což není nic jiného než orazítkovaná oficiální informace o energetické náročnosti budovy. Za několik tisíc i desítek korun.
Nebo další diktát: děti z vyloučených rodin mají problém zvyknout si na řád v první třídě základní školy. Jak jim chce ministerstvo školství řízené Kateřinou Valachovou (ČSSD) pomoci? Tím, že nařídí všem dětem povinný rok ve školce. Tedy i těm, které to nepotřebují a jejichž rodiče by je třeba rádi měli doma. Alespoň by zbyla nedostatková místa ve školkách a peníze by se mohly poslat adresně konkrétním rodinám.
"Neexistuje pro to žádný důvod. Je to ideologická posedlost, že děti musejí být co nejdříve v nějakém zařízení, které spravuje stát," odmítá plán předseda ODS Petr Fiala.
Konec piva levnějšího než voda
A pořád tomu není konec. Ještě větší ohlas než školky nebo energetické štítky rozpoutal zákaz kouření v restauracích. Novela zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky tabáku, alkoholu a jiných návykových látek nařizuje drastické pokuty, zejména pokud kontrola v restauraci objeví nezletilé, kteří pili alkohol nebo kouřili.
Jedním trochu opomíjeným paragrafem je ten, který nařizuje, aby skončila praxe, kdy je pivo levnější než voda. Podle ministerstva zdravotnictví na tom podnikatelé nijak neprodělají, protože při zachování stejné marže vychází nealkoholický nápoj kvůli spotřební dani na alkohol vždy laciněji.
Jiný druh restrikce navrhl senátor František Bublan (ČSSD). Sněmovnou v prvním čtení prošel návrh zákona zakazující prodej ve velkých obchodech o státních svátcích.
Podnikatelův Velký bratr
Ostatně po podnikatelích a firmách jde vláda velmi tvrdě. Všech plátců DPH se od ledna týká takzvané kontrolní hlášení DPH. Zjednodušeně povinnost informovat berňák o všech fakturách. Stát věří, že mu díky tomu neunikne ani halíř. Jenže zároveň nasaje neuvěřitelné množství informací o partnerech, klientech a obchodní politice firmy nebo živnostníka.
"Jde o údaje, které jsou v konkurenčním prostředí chápány jako citlivé. To vše teď bude uloženo v centrální elektronické evidenci vedené úředníky. Budou tak vědět vše o tom, jací jsou vaši obchodní partneři a v jakém objemu s nimi obchodujete. To je velmi snadno zneužitelné," řekl severu Českájustice.cz místopředseda Strany soukromníků Rudolf Baránek.
Pro podnikatele je kontrolní hlášení břemenem hlavně kvůli nemilosrdně nastaveným pokutám v případě pozdního odeslání hlášení. Nikoho důvody nezajímají, úlevy nejsou. Zaplatí. Nejméně tisícovku, ale stačí pár dní a je to deset až třicet tisíc, v případě úředníkovy špatné nálady i půl milionu korun.
Opozice protestuje, senátoři podali stížnost k Ústavnímu soudu, zákon se nelíbí ani profesionálním daňovým poradcům. Kritikům vadí zásah do soukromí a postup ministerstva, protože razantní povinnosti neukládá zákon, ale podzákonné předpisy. "Stanovování povinností mimo zákony ve vyhláškách či různých formulářích bylo praxí totalitního režimu do roku 1989," tvrdí právník Zdeněk Koudelka.
Tržby v přímém přenosu
Návrh je součástí plánu vlády jak zlepšit výběr daní, omezit šedou ekonomiku a umožnit policii stíhat daňové podvody. Ještě rafinovanější vládní špion je elektronická evidence tržeb. Zákon zatím opozice obstrukcemi zaparkovala ve sněmovně ve třetím čtení a slibuje, že jeho schválení nepřipustí.
Anketa:
Podpořili byste úplný zákaz kouření v restauracích, hospodách, barech i kavárnách?
-
Ano. 41 %
-
Ne. 36 %
-
Je mi to jedno. 23 %
O co jde: všechny tržby podnikatel ihned on-line nahlásí do centra, které je eviduje. Nemůže je zatajit, v přímém přenosu sděluje, kdy, za co a kolik utržil. Stát tak získá ohromné množství cenných informací, které by podnikatel nikdy nikomu cizímu nesvěřil. A nejen opozice proto ministra financí Andreje Babiše (ANO) obviňuje ze zavádění Velkého bratra a totálního dohledu na úkor svobody.
"Je otázka, zda je generální zavedení evidence tržeb v on-line informačním systému opravdu nezbytnou nutností a nenabízí-li staré demokracie jiné možnosti, které nezatíží zejména drobné podnikatele dalšími povinnostmi a sekundárními investicemi bez efektu pro jejich podnikatelskou činnost," kritizoval serveru Hlídacípes.org zákon v posudku pro vládu Petr Mrkývka z Masarykovy univerzity v Brně.
Šmírování všude
Zvýšeného dohledu by se ale měli obávat i běžní občané. Tedy projdou-li plány ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD), který chce zjednodušit použití odposlechů v případě korupčních trestných činů.
Pokud dorazíte třeba do hospody, měli byste si dávat pozor na to, co říkáte. Majitel restaurace může být jedním z desítek osob, odposlouchávaných třeba jen kvůli tomu, že k němu do podniku chodí zastupitelé podezřelí z rozkrádání obecního majetku. Policisté budou mít právo nainstalovat v lokálu odposlechy, které budou logicky zaznamenávat všechny hosty.
A tajné služby mají také už možnost získávat o občanech více informací od bank a telekomunikačních společností. Nově budou mít právo na informace chráněné bankovním tajemstvím nejen v případech týkajících se terorismu, ale i v hospodářských kauzách. U telefonních operátorů si mohou vyžádat data, která spárují čísla s konkrétními osobami.
A po čtvrtstoletí je na stole norma, která by měla umožnit vyvlastňování ve veřejném zájmu, který podporují i dokonce opoziční poslanci. Pokud bude vás dům či pozemek ležet na trase plánované dálnice, přehrady, ropovodu nebo jiné veřejně prospěšné stavby, v zájmu co nejrychlejšího postupu by o vyvlastnění rozhodl úředník a nemělo by odkladný účinek. Soud by už jen konstatoval, zda to bylo neoprávněně a stanovil odškodnění. Ale na místě vaší louky by se už proháněla auta.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.