Policejní hlavolam. Jak sem dostat Barboru Škrlovou?
19.06.2007 17:54 Původní zpráva
Policie tlačí na to, aby Barbora Škrlová alias Anička opustila dánský azyl a vrátila se do Česka. Vyšetřovatelé takzvané kuřimské kauzy ji chtějí vyslechnout. Advokát Škrlové jí návrat nedoporučí.
Jak dostat Barboru Škrlovou zpátky do Česka? To momentálně zaměstnává policii. Policisté také v úterý v tomto smyslu kontaktovali advokáta Škrlové Zdeňka Hrouzka. „Nedoporučím jí, aby výslech absolvovala tady,“ řekl Hrouzek. Škrlová je pro policii klíčovou osobou, která by jí mohla pomoci rozplést zamotaný případ týrání Ondřeje. Návrat do Česka je však pro Škrlovou ožehavou záležitostí, protože o zavírání Ondřeje do komory také věděla. Matku Ondřeje Kláru Mauerovou a její sestra Kateřinu policie drží ve vazbě a stíhání by mohlo dopadnout i na Škrlovou.
„Barbora není trestně stíhaná a ani se nic takového nepřipravuje,“ prohlásil Hrouzek. Nabízí, aby se výslech odehrál na dálku, třeba ve formě videokonference. A co na to policie? „Je to státní orgán,“ odmítl Hrouzek další komentář. Policie na případ uvalila embargo, ale lze předpokládat, že s variantou dálkového výslechu nesouhlasí.
Cesty do Dánska
Nejsledovanější případ v Česku pomalu také odhaluje, že policie sice nemohla Barboru Škrlovou přes měsíc vypátrat, ale ona přesto udržovala relativně čilé kontakty s Českem. Dokud se sama neobjevila na velvyslanectví v Kodani, navštívili ji v cizině její otec, advokát a bývalý policista Josef Kolinský. Ten dokonce dvakrát.
Škrlová se měnila ve třináctiletou Aničku patrně proto, že se v dětském světě cítí lépe. Dětským chováním si dokázala získat Kolinského i Hrouzka. Nejlepší popis jejího projevu je asi takový: je zvláštní, je svá. „Musel jsem své představy zcela odhodit a dívat se na ni úplně jinak,“ uvedl Kolinský.
V Dánsku Škrlová přebývá u příbuzných a velvyslanectví znovu od pátku nekontaktovala. Má sice propadlý pas, ale je otázka, zda bude usilovat o nový. Na zastupitelském úřadě nijak vážně propadlé doklady neřešila, poctivě si vystála frontu a nechala si ověřit plnou moc, aby ji Hrouzka mohl zastupovat.
Pokud by žádost o pas podala, stát by jí podle advokáta Oldřicha Choděry nejspíš vyhověl. „Je svéprávná, má na něj nárok,“ uvedl. Podle Petra Vorlíčka z ministerstva vnitra by vydání pasu mohla zarazit policie, soud nebo státní zástupce. „Hypoteticky vzato, kdyby tato žena byla obviněna, tak by takové opatření mohlo nastat,“ řekl.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.