Pokud bude příliv běženců do ČR dále sílit, může být někdejší policejní areál v Břeclavi-Poštorné opět využit jako zařízení cizinecké policie pro uprchlíky. Řekl to starosta města Pavel Dominik (Pro region). Jednal o tom v uplynulých dnech s vedením cizinecké policie i Jihomoravského kraje. Informaci potvrdilo i ministerstvo vnitra, které si Břeclav vybralo i kvůli umístění na vstupu migrační vlny do Česka. V úterý bylo v Břeclavi zadrženo ve vlacích 214 běženců.
Zařízení v Poštorné je samostatně stojící oplocený areál, přebudovaný na věznici. "Objekt bude policií pečlivě střežen, aby nedocházelo k žádnému kontaktu uprchlíků s občany. Vzniklá situace nás nijak netěší, ale chápeme, že ji ministerstvo vnitra musí nějak řešit," uvedl starosta. Vysvětlil, že Poštorná by měla sloužit k nezbytně nutnému pobytu běženců po dobu, než budou vyslechnuti cizineckou policií a než bude ověřena jejich totožnost.
Poštorná tedy nebude azylovým zařízením, jaké je například v Zastávce u Brna. Mluvčí ministerstva vnitra Lucie Nováková sdělila, že Poštorná bude využita pro běžence jen v případě nárůstu počtu migrantů. "První náměstek ministra a ředitel Služby cizinecké policie informovali hejtmana Jihomoravského kraje a starostu Břeclavi o možném využití části areálu ke zřízení mobilního detenčního zařízení, pokud si to vyžádá zvýšená migrační vlna, která by vyčerpala stávající kapacity," oznámila.
Dosud byli po zadržení migranti umísťováni do objektu bývalé břeclavské základní školy v Tyršově ulici. "Věznice Poštorná byla státem vytipována vzhledem k poloze při vstupu na území České republiky ve směru případné migrační vlny a s ohledem na potřeby Policie ČR a ministerstva vnitra," doplnila Nováková. Jižní Morava je hlavní vstupní branou do Česka pro běžence mířící do západní Evropy. Velká část uprchlíků se přesunuje vlaky, a Břeclav se tak jako důležitý železniční uzel potýká s přibývajícím počtem migrantů. Kolem dnešní půlnoci zadrželi policisté na břeclavském nádraží ve vlacích z Rakouska a Maďarska dokonce 214 migrantů.
Do Poštorné již v minulosti policie umísťovala běžence zadržené na nedalekých hranicích se Slovenskem a Rakouskem. Pak jejich příliv do Česka na několik let opadl, zařízení bylo uzavřeno a předáno vězeňské službě. Bylo přebudováno na věznici s kapacitou přibližně 200 míst a od listopadu mělo zahájit provoz jako detašované pracoviště břeclavské věznice. Náklady na jeho přeměnu ve věznici byly nízké.
Cizinecká policie s ministerstvem vnitra nyní vyhledávají objekty v Česku, do nichž by kvůli sílící vlně běženců mohly uprchlíky umístit. Jedním z nich je právě Poštorná. Dominik zdůraznil, že rozhodnutí, zda z Poštorné bude záchytné centrum pro cizince, ještě nepadlo. Pokud se by se tak stalo, radnice má příslib od policie, že bude střeženo posílenými policejními hlídkami.